bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 22 lipca 2020
  • wyświetleń: 1521

Bielskie instytucje otrzymały granty na akcje społeczne

Dwa projekty z Bielska-Białej otrzymały dofinansowanie w konkursie Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich Granty 2020. Ponad 3.500 zł otrzyma Zespół Placówek dla Dzieci i Młodzieży Parasol na działanie "Na ochronie środowiska, Twoje zdrowie zyska". 2.400 zł to natomiast pieniądze, które trafią do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej na projekt "Srebrny wiek, zdrowy człowiek".

Bielsko,BielskoBiała,fotodnia,instagram
Bielskie instytucje otrzymały granty na akcje społeczne · fot. bielsko.info


Na konkurs w dwóch kategoriach: zdrowie w każdym wieku oraz zdrowie i środowisko wpłynęły 34 wnioski z 15 miast i gmin członkowskich Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Parasol zgłosił trzy projekty.

- Bardzo się cieszymy, że wygrał projekt "Na ochronie środowiska, Twoje zdrowie zyska". Jego celem jest przede wszystkim propagowanie wśród naszych podopiecznych tematyki dotyczącej ekologii, ochrony środowiska i wpływu środowiska na zdrowie człowieka. W projekcie weźmie udział stu naszych podopiecznych z placówek wsparcia dziennego - Świetlicy Iskierka, Przyjaznej Przystani u Świętego Józefa, Świetlicy Ster i Świetlicy Kraina Narnii. Program będzie realizowany przy współpracy z Fundacją Ekologiczną Arka - mówi dyrektor Parasola Anna Olszowska.

Zajęcia dla podopiecznych zaczną się we wrześniu i potrwają do końca roku. Chodzi o to, aby dzieci zdobyły wiedzę na temat tego, jak każdy z nas może chronić planetę, przyczyn zanieczyszczeń środowiska i zagrożeń dla zdrowia wynikających z jego degradacji. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, co to zdrowy styl życia i nabędą różne zdolności manualne. Projekt przewiduje spotkania, prelekcje i np. sprzątanie świata wokół swoich placówek.

Na zajęciach dzieci stworzą fotoalbumy dokumentujące ich uczestnictwo. Podczas zajęć będą m.in. sadzić w doniczkach zioła, które później będą wykorzystywane w placówkach podczas dożywiania, stworzą ogrody w szklanych kulach, nauczą się, jak ozdabiać drewniane skrzynki, robić naturalne mydło, wazony z butelek, świeczniki czy drewniane kwietniki. Do każdej świetlicy w ramach projektu trafią też dzbanki filtrujące wodę.

"Srebrny wiek, zdrowy człowiek" to natomiast projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, który będzie realizowany od września do końca roku z udziałem uczestników Klubu Przystań przy ul. Piastowskiej 86.

- Program obejmuje edukację zdrowotną, promocję zdrowego stylu życia oraz wzmacnianie kultury fizycznej wśród osób starszych, czego finalnym efektem będzie utworzenie księgi zdrowych porad seniorów - mówi kierownik Ośrodków Wsparcia dla Osób Starszych w bielskim MOPS-ie Olga Bogumił-Nowrotek.

W praktyce będzie to wyglądało tak, że od września seniorzy z Przystani będą mogli brać udział w warsztatach i pogadankach z lekarzem dotyczących profilaktyki zdrowia osób starszych, spotkaniu z dietetykiem dotyczącym diety seniorów i warsztatach aktywności ruchowej z fizjoterapeutą. Na podstawie zdobytych podczas tych spotkań wiadomości seniorzy stworzą księgę porad ze swoimi przemyśleniami, wycinkami i zdjęciami.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.