Wiadomości

  • 19 lipca 2020
  • wyświetleń: 13403

[Ciekawe miejsca] Herbaciarnia na wyspie w pszczyńskim parku

W kolejnym odcinku naszego wakacyjnego cyklu, w którym prezentujemy Wam ciekawe miejsca w regionie, udajemy się do książęcej Herbaciarni "Daisy" na wyspie w Parku Zamkowym w Pszczynie. Miejsce uwieczniono na archiwalnych fotografiach i pocztówce, które udostępniamy dzięki uprzejmości Muzeum Zamkowego.

Herbaciarnia Daisy w pszczyńskim parku - 8.08.2019 · fot. pless.pl


W Parku Zamkowym, pośrodku głównego stawu parkowego stoi malowniczy, niewielki pawilon herbaciany. Dotrzemy do niego po łukowatych mostkach zawieszonych nad kanałami rzeki Pszczynki. Pawilon w stylu neoklasycystycznym został wybudowany w II połowie XIX wieku. Był miejscem spotkań pszczyńskich książąt i ich gości. Zapewne nie raz przesiadywała tu księżna Daisy, której herbaciarnia nosi imię, choć w źródłach brak wzmianki, czy darzyła to miejsce sympatią. Co ważne, wyspa jest znakomitym punktem widokowym na park i zamek. Możemy je podziwiać także z poziomu drewnianych łódek wiosłowych dostępnych tu do wypożyczenia.

Widok na Zamek i Herbaciarnię
Fotografia z 1915 roku. Widok na Zamek i Herbaciarnię · fot. zbiory Muzeum Zamkowego w Pszczynie


Pszczyńska herbaciarnia - element właściwy dla chińskiej, czy japońskiej architektury ogrodowej ma charakter modnej w okresie romantyzmu "świątyni dumania", a zarazem wykwintnego miejsca picia herbaty w otoczeniu natury. Powstawanie takich obiektów w Europie miało związek z kolejną po tej XVII-wiecznej falą mody na kulturę orientalną na starym kontynencie.

Pocztówka przedstawiająca park i Herbaciarnię z początku XX w.
Pocztówka przedstawiająca park i Herbaciarnię z początku XX wieku · fot. zbiory Muzeum Zamkowego w Pszczynie


Pszczyńska herbaciarnia została otwarta po kilkuletniej przerwie w ubiegłym roku, po przejściu remontu. Całą wyspę parkową wraz z pawilonem przejęła Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków wykonano niezbędne prace związane z wykorzystaniem wyspy pod działalność kawiarnianą. Uzupełniono tynki, pawilon został odmalowany wewnątrz i z zewnątrz. Zostały wykonane także prace wodno-kanalizacyjne.

Herbaciarnia w Parku Zamkowym zaprasza w sezonie na herbatę i chwilę wyciszenia · fot. ar


Herbaciarnia "Daisy" jest obiektem sezonowym, działającym tylko w pogodne dni, ponieważ w środku nie ma stolików dla gości. Rozsiąść się wygodnie możemy pośród przyrody w dość rozległym ogródku na wyspie. Przygotowano około 60 miejsc siedzących. Miejsce w zacienionym przez parkowe starodrzewie otoczeniu pozwoli na chwilę ochłody w skwarne dni.

Napijemy się tu klasycznie parzonej herbaty podawanej w imbrykach w wielu rodzajach (zielonej, białej i czarnej, naturalnej lub z dodatkami, takimi jak brzoskwinia, czy opuncja), jak i świeżo mielonej kawy oraz soków. W ofercie jest także mrożona herbata w karafkach. Jest też coś dla łasuchów - ciasta takie, jak sernik wiedeński, brownie, czy szarlotka, a także lody gałkowe.

Jeżeli chcemy się wyciszyć przy dzbanku herbaty w myśl chińskiego powiedzenia, że napój ten jest ucieczką od hałasu świata, najlepiej przyjść tu w tygodniu. W letnie weekendy herbaciarnia jest pełna gwaru - cieszy się bardzo dużą popularnością mieszkańców i turystów.

ar / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ciekawe miejsca regionu - sezon 2020" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ciekawe miejsca regionu - sezon 2020

Przez całe lato 2020 proponowaliśmy Wam bezpieczne miejsca w naszym regionie warte odwiedzenia. Były to opcje bardzo różne - odwiedziliśmy interesujące knajpy, muzea i kąpieliska, a nawet hodowlę alpak. Liznęliśmy też trochę historii i sztuki podczas spacerów miejskich. Część z tych miejsc poleca się do odwiedzin przez cały rok! Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ciekawe miejsca regionu - sezon 2020" podaj