bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 15 lipca 2020
  • wyświetleń: 1477

Kredyt mieszkaniowy - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Materiał partnera:

Kredyt mieszkaniowy to dla większości osób jedyna opcja umożliwiająca zakup własnego domu lub mieszkania, dlatego wielu klientów planujących kupienie nowego lokum wybiera właśnie takie rozwiązanie. Co powinieneś wiedzieć o kredytach mieszkaniowych, zanim zdecydujesz się skorzystać z takiej oferty?

1. Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny
2. Na czym polega kredyt mieszkaniowy?
3. Jakie są wymagania banków?
4. Na co zwrócić uwagę?
5. Obecna sytuacja na rynku

Kredyt mieszkaniowy a hipotecznyWiele osób rozważających kredyt mieszkaniowy zastanawia się, jaka jest różnica między nim a kredytem hipotecznym. Zadaniem kredytu mieszkaniowego (zawsze zabezpieczonego hipoteką) jest zapewnienie środków na zakup mieszkania lub domu. Jednak kredyty hipoteczne mogą być zaciągane również na inne cele. Dlatego najprościej można powiedzieć, że kredyt na mieszkanie będzie zawsze należał do kredytów hipotecznych, jednak te nie muszą być brane wyłącznie na zakup mieszkania lub domu.

Na czym polega kredyt mieszkaniowy?Kredyt mieszkaniowy to długoterminowe zobowiązanie finansowe, które zabezpieczone jest hipoteką na finansowane z uzyskanych środków mieszkanie lub dom. Zazwyczaj kredyty mieszkaniowe bierze się na co najmniej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Oprocentowanie i inne opłaty zależne są od czasu spłaty, kwoty kredytu oraz innych uwarunkowań.

Jakie są wymagania banków?Obecnie wzięcie kredytu mieszkaniowego wymaga spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim należy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, która obejmuje nie tylko określoną roczną średnią miesięcznych dochodów, ale również posiadanie odpowiedniej umowy. Najczęściej wymagane jest posiadanie aktualnej umowy o pracą - w większości przypadków banki niechętnie przyznają kredyty mieszkaniowe osobom pracującym na tak zwanych “śmieciówkach”, czyli umowach o dzieło lub umowach-zlecenie. Oprócz tego, osoba lub osoby wnioskujące o przyznanie kredytu mieszkaniowego muszą być w odpowiednim wieku, który zależy od czasu spłaty kredytu. Zazwyczaj wymagane jest zakończenie spłacania przed ukończeniem 75. roku życia. Oznacza to, że osoba w wieku 50 lat może otrzymać kredyt mieszkaniowy z czasem spłaty wynoszącym maksymalnie 25 lat.

Na co zwrócić uwagę?Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę i podpisaniem umowy na kredyt hipoteczny warto jest zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim należy uważnie przeczytać wszystkie znajdujące się w umowie zapisy i w razie potrzeby skonsultować je ze swoim doradcą finansowym. Powinno się także obliczyć całkowity koszt kredytu i porównać go z innymi ofertami, by wybrać najbardziej atrakcyjną opcję - w tym może być pomocna internetowa porównywarka kredytów mieszkaniowych. Zwróć również uwagę na ubezpieczenie kredytu (jego koszt, warunki i ewentualne klauzule), które może okazać się zbawienne, gdy w twoim życiu wystąpi nagła sytuacja chwilowo uniemożliwiająca spłatę.

Obecna sytuacja na rynkuZe względu na trudną sytuację, która panuje w Polsce w wyniku wprowadzenia stanu epidemii, obecnie trudniej jest znaleźć bank, który pozytywnie rozpatrzy wniosek o kredyt mieszkaniowy. W związku z tym instytucje mogą wymagać większego wkładu własnego lub lepszej zdolności kredytowej. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest skorzystanie z porównywarki ofert, w których uwzględnione są tylko banki rozpatrujące aktualnie wnioski o udzielenie kredytów mieszkaniowych. Pozwoli ci to również uniknąć sytuacji, w której wybrana przez ciebie placówka będzie zamknięta lub jej infolinia będzie nieczynna.

undefined