Reklama

Wiadomości

  • 11 lipca 2020
  • wyświetleń: 5164

Urodziny artystki. Prezydenci w odwiedzinach u Marii Koterbskiej

Obecny oraz były prezydent Bielska-Białej - Jarosław Klimaszewski i Jacek Krywult - odwiedzili jedną z najbardziej znanych bielszczanek - Marię Koterbską. Wizyta samorządowców wynikała z 96. urodzin, które artystka będzie obchodzić w najbliższy poniedziałek, 13 lipca.

Urodziny artystki. Prezydenci w odwiedzinach u Marii Koterbskiej
Urodziny artystki. Prezydenci w odwiedzinach u Marii Koterbskiej · fot. UM Bielsko-Biała


"Augustowski noce", "Brzydula i rudzielec", "Karuzela", "Parasolki", "Serduszko puka w rytmie cza cza" czy "Do grającej szafy grosik wrzuć" - to tylko niektóre przeboje jednej z najsławniejszych polskich piosenkarek Marii Koterbskiej, urodzonej i mieszkającej w Bielsku-Białej. 13 lipca legendarna artystka będzie obchodziła 96. urodziny. Z tej okazji, trzy dni wcześniej, z życzeniami i kwiatami piosenkarkę odwiedzili w domu prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, jego poprzednik, obecnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Jacek Krywult i dyrektor Bielskiego Centrum Kultury Jerzy Pieszka.

- Z okazji urodzin, w imieniu mieszkańców, życzę pani zdrowia i przede wszystkim zdrowia, bo jest najważniejsze, a pani jest jednym z najcenniejszych skarbów tego miasta - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

- Dziękuję za pamięć, dziękuję za piękne kwiaty - zawsze o mnie pamiętacie, zawsze jesteście mile widziani w moim domu - mówiła jubilatka.

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w słynnej, muzycznej rodzinie, wielce zasłużonej dla życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Na estradzie oficjalnie debiutowała w noc sylwestrową 1949 r. w Katowicach. Wcześniej można było ją zobaczyć w obsadzie Krakowiaków i Górali Jana N. Kamińskiego w reżyserii Rudolfa Luszczaka, wystawionych 16 czerwca 1945 r. w bielskim teatrze. Było to pierwsze przedstawienie po wojnie. Także w 1949 r. Maria Koterbska, studentka farmacji, wystąpiła w sylwestrowym programie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w programie Studenci i aktorzy - Warszawie. Usłyszał ją tam Jerzy Harald i złożył propozycję współpracy z Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia. Po nagraniu z orkiestrą piosenek Brzydula i rudzielec, Mój chłopiec piłkę kopie i Wrocławska piosenka odniosła wielki sukces.

W latach 1952-1956 współpracowała z krakowskim Teatrem Satyryków. Współtworzyła też Wagabundę, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Koncertowała z zespołami Wiktora Kolankowskiego i Tomasza Śpiewaka w kraju i za granicą - w wielu krajach Europy, Izraelu oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Odnosiła sukcesy na wielkich krajowych festiwalach - druga nagroda w Sopocie w 1963 r., honorowe Grand Prix w Opolu w 1987 r. Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Jej dorobek piosenkarski to ponad 1.500 utworów. Teksty dla niej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz’96 za wybitne osiągnięcia w sztuce estradowej.

5 maja 1994 r. uchwałą Rady Miejskiej w Bielsku-Białej piosenkarka została wpisana do Księgi zasłużonych dla Bielska-Białej.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.