bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 10 lipca 2020
  • wyświetleń: 773

4 powody, dla których warto założyć sklep WWW

Materiał partnera:

Epidemia koronawirusa spowodowała, że wielu Polaków po raz pierwszy zdecydowało się na zakupy w sieci. Konieczność pozostawania w domach i niedostępność wielu sklepów stacjonarnych doprowadziła do tego, że sieć stała się jedynym źródłem zakupu niektórych produktów. Najbardziej w tym czasie zyskali ci, którzy wcześniej zdecydowali się na założenie sklepu internetowego i już go wypromowali. Poznaj 4 powody, ze względu na które warto posiadać własny sklep w sieci.

4 powody, dla których warto założyć sklep WWW


Sklep online - poznaj korzyściW sytuacji, w której się znaleźliśmy, wiele firm starało się jak najszybciej założyć sklep WWW, by zminimalizować swoje straty. Wygrali ci, którzy zrobili to już wcześniej. Sprzedaż detaliczna w marcu 2020 roku spadła w stosunku do tego samego miesiąca roku poprzedniego o 9 proc. Największe problemy, poza turystyką, miała branża modowa, gdzie przychody zmalały o 50 proc., a przecież obostrzenia w marcu obejmowały tylko część miesiąca. Sklepy z branży modowej w tym czasie promowały kupowanie online, organizowały wyprzedaże, ale i tak nie uzyskały takich wyników, jak z uwzględnieniem kanałów stacjonarnych. Prezesi niektórych marek zdecydowali, że prawdopodobnie będą zamykać niektóre oddziały stacjonarne, a zaczną inwestować online. Oto dlaczego warto założyć sklep internetowy:

  • Online kupują już nie tylko młodzi - robienie zakupów w sieci słusznie przez długi czas kojarzyło się z osobami młodymi. Obecnie jednak sytuacja wciąż się zmienia i tak naprawdę wiek przestaje mieć znaczenie, jeśli chodzi o zakupy online. Z wyników badania „E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” dowiadujemy się, że w 2019 roku aż 26 proc. kupujących w sieci stanowiły osoby powyżej 50. roku życiu. Zmniejszył się tym samym zdecydowanie udział nabywców poniżej 34. roku życia - o aż 22 p.p. do wyniku 42 proc. To w dalszym ciągu dużo, ale na pewno trudno już mówić, że kupowanie w sieci jest wyłącznie domeną młodych.
  • Niski próg wejścia - założenie sklepu stacjonarnego wiąże się z dużym wydatkiem, na który składa się m.in. zakup lub wynajęcie nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji, znalezienie przestrzeni magazynowej, zatrudnienie pracowników i nie tylko. Natomiast zakładając sklep online, musisz wiedzieć, jaki hosting wybrać, na jaką domenę i oprogramowanie się zdecydować i oczywiście zadbać o produkty, które zamierzasz sprzedawać. Początkowo może to być dodatkowa działalność, którą będziesz wykonywać po godzinach. Wiele sklepów online zaczyna od funkcjonowania w garażach, piwnicach, a dopiero z czasem właściciele przenoszą biznesy do wynajętych lokali, co minimalizuje ryzyko strat finansowych.
  • Rosnąca sprzedaż online - z roku na rok rośnie wartość rynku e-commerce, a Polska jest oceniana pod tym względem jako bardzo perspektywiczny kraj. Raport „Jak ugryźć e‑commerce w magazynie” firmy Cushman & Wakefield podaje, że 2019 rok zakończył się dla Polski wynikiem powyżej 50 mld złotych, a według prognoz w najbliższym czasie ma on przekroczyć 80 mld złotych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce wskaźnik sprzedaży online w stosunku do sprzedaży całkowitej jest dosyć niski. Sprzedaż internetowa nieznacznie przekracza 4 proc., a wskaźniki w krajach Unii Europejskiej są zdecydowanie wyższe, więc można się spodziewać, że powoli będziemy się zbliżać pod tym względem do wyników innych krajów UE
  • Dodatkowy biznes - bardzo często sklepy internetowe zakładają ci, którzy prowadzą już punkty stacjonarne, ale nie musi tak być. Możesz taką działalność potraktować jako dodatkową i prowadzić ją po godzinach, po pracy. Być może z czasem stanie się ona twoim podstawowym źródłem dochodu. Pamiętaj jednak, że klienci są coraz bardziej wymagający. Oczekują szybkiej obsługi, bardzo dobrego kontaktu, więc możliwe, że sklep szybko będzie wymagał całodziennego zainteresowania.


Założenie sklepu online to dobra decyzja i zgodnie z przewidywaniami analityków w najbliższych latach sprzedaż w sieci powinna rosnąć.