bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 8 lipca 2020
  • wyświetleń: 1786

"Śmigło" ratowników przeniosło się z Kaniowa do Krakowa

Mieszkańcy Podbeskidzia nieco dłużej będą musieli czekać na interwencję powietrznych ratowników. Z powodu awarii śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stacjonującego w małopolskich Balicach, helikopter ostatnio stacjonujący na lotnisku w Kaniowie, został przeniesiony do Krakowa.

LPR, helikopter
fot. czecho.pl


Przypomnijmy, od połowy grudnia zeszłego roku na lotnisku w Kaniowie tymczasowo stacjonował zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotychczasowa lokalizacja załogi śmigłowca mieściła się na lotnisku w Gliwicach, na którym rozpoczął się remont infrastruktury. Funkcjonowanie bazy tymczasowej zaplanowano na ponad rok. Ratunkowy Eurocopter miał na Podbeskidziu bazować do czasu zakończenia budowy docelowej bazy LPR na Lotnisku Katowice-Muchowiec.

Los jednak sprawił, że "śmigło" przeniosło się do Krakowa. - Z powodu awarii helikoptera LPR stacjonującego w Krakowie-Balicach, maszyna ze Śląska została przeniesiona właśnie do Małopolski - powiedziała Justyna Sochacka, rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Baza w Kaniowie jest bazą tymczasową, w Krakowie natomiast stałą, stąd taka decyzja - dodaje Sochacka.

Nie oznacza to, że mieszkańcy Podbeskidzia pozostaną - w razie potrzeby - bez "opieki" powietrznych ratowników. Jak podkreśliła przedstawicielka LPR, rejon Śląska jest teraz obsługiwany przez śmigłowce z Krakowa i Opola. Czas dotarcia w rejon Bielska-Białej wydłuży się o kilkanaście minut.

Póki co nie wiadomo, jak długo będzie trwała wyprowadzka helikoptera do sąsiedniego województwa. Na pewno wróci na Śląsk po zakończeniu naprawy małopolskiej maszyny.

Warto dodać, że uchwałę w sprawie stworzenia stałej bazy LPR w Kaniowie podjęli bielscy radni na sesji rady pod koniec maja. Apel w tej sprawie został skierowany do rządu. O potrzebie utworzenia stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kaniowie poinformowała Grupa Beskidzka GOPR.

- Wspólnych akcji zarówno zimą jak i latem jest coraz więcej. Osoby, które uległy poważnemu wypadkowi w górach, dzięki sprawnej współpracy ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR z załogą HEMS Kaniów, mogą bezpiecznie i jeszcze szybciej zostać przetransportowane do szpitala, co w wielu przypadkach ma ogromne znaczenie (szacunkowy czas dotarcia śmigłowca z tymczasowej bazy do Bielska-Białej zajmuje 6 minut, a w teren górski 7-10 minut) - informuje Grupa Beskidzka GOPR.

raz / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.