Reklama

Wiadomości

  • 7 lipca 2020
  • 12 lipca 2020
  • wyświetleń: 32586

[FOTO, WIDEO] Ćwiczenia Jednostki Wojskowej NIL koło Bielska-Białej

W dniach 29 czerwca - 12 lipca na terenie gminy Lipowa stacjonowali żołnierze Jednostki Wojskowej NIL z Krakowa, którzy jak co roku odbywają ćwiczenia na terenie kilku okolicznych powiatów. Wojskowych można było spotkać m. in. w Bielsku-Białej, Brennej, Międzybrodziu Bialskim i Międzybrodziu Żywieckim.


Materiał filmowy przygotowany przez serwis bielsko.tv oraz przez Michała Fielka z portalu internetowego ViFi, informującego o najważniejszych wydarzeniach na Śląsku Cieszyńskim. Serdecznie dziękujemy za pomoc.

Jednostka Wojskowa NIL została powołana do realizacji zadań wsparcia informacyjnego, dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego operacji specjalnych prowadzonych przez Wojska Specjalne w kraju oraz poza jego granicami, w układzie narodowym i sojuszniczym. Dokładny scenariusz zadań był owiany tajemnicą. Wojskowi ćwiczyli m. in. desant i skoki spadochronowe w ramach ustalonych scenariuszy.

Zrzutowiska były zlokalizowane w Lipowej, Brennej i na zboczu Góry Żar. Mieszkańcy gminy Lipowa od lat mogą podziwiać w akcji żołnierzy, którzy w te okolice zjeżdżają co roku. Operacje wojskowe zawsze wiążą się z czasową rezerwacją przestrzeni powietrznej na dużym obszarze Podbeskidzia. Trzeba pamiętać, że od 18 kwietnia każdy lot bezzałogowym statkiem powietrznym musi być zgłoszony w systemie PansaUTM (szczegóły na stronie PAŻP).

Jednostka Wojskowa NIL w Lipowej - 7.07.2020 · fot. sid / bielsko.info


W Lipowej można było na własne oczy zobaczyć, jak dużym przedsięwzięciem logistycznym jest organizacja takich ćwiczeń. Na polach, gdzie stacjonowali żołnierze stały liczne wozy wojskowe m. in. cysterny i pojazdy wsparcia technicznego. Nad bezpieczeństwem przy skokach na zboczu Góry Żar czuwali strażacy OSP Międzybrodzie Bialskie, którym dziękujemy za pomoc w realizacji materiału. W ramach działań doraźnych na jeziorze działali także policyjni motorowodniacy.

Skoki spadochronowe nad Jeziorem Międzybrodzkim - 7.07.2020 · fot. sid / bielsko.info

sid / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.