bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 lipca 2012
  • wyświetleń: 2493

Ratownicy z ATH na podium

Studenci ratownictwa medycznego bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej lepsi od swoich rówieśników wielu uczelni medycznych. Bielszczanie zajęli III miejsce w ogólnopolskich zawodach ratownictwa medycznego w Lublinie. Po raz pierwszy brali udział w tej rywalizacji.

Reklama

-Ratownictwo medyczne to całkiem nowy kierunek na bielskiej uczelni- mówi rektor ATH, prof. Ryszard Barcik. -Ten kierunek został powołany dokładnie 3 lata temu. Jako rektor uczelni, bardzo się cieszę z tego powodu, że ratownictwo medyczne u nas szybko się rozwija. Na ostatnim Senacie podjęliśmy uchwałę o wystąpienie o uprawnienia magisterskie, czyli o nadawanie naszym absolwentom również stopnia magistra- zdradza rektor.

W zawodach w Lublinie wystartowało 20 zespołów. Rywalizacja trwała 2 dni.

-Mieliśmy do wykonania 6 zadań. Polegały na opatrzeniu i zbadaniu nieprzytomnych poszkodowanych- mówi Dawid Zemlik student II roku Ratownictwa Medycznego na ATH. -Jednym z najciekawszych zadań, które mieliśmy wykonać, była akcja ratownicza po awaryjnym lądowaniu helikoptera. Mimo tego, że nie poradziliśmy sobie z tym zadaniem zbyt dobrze, to jednak to zadanie wspominamy najlepiej. Trudność polegała na warunkach, w których działaliśmy. Był to środek nocy, bardzo ciemno, wysoka trawa, było to 100 metrów od hangaru. Trzeba było najpierw dobiec do tego helikoptera, zobaczyć co jest na miejscu, zobaczyć co się stało no i działać- dodaje Dawid.

Bielska ekipa najlepiej poradziła sobie z resuscytacją i reanimacją pacjenta na oddziale szpitalnym. Zdobyli 91 punktów na 100. Tym samym wyprzedzili pozostałe zespoły z uczelni medycznych. ATH reprezentowała trójka studentów Dawid Zemlik, Dawid Olejak i Łukasz Moskwa.

new / bielsko.info

źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.