REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 6 lipca 2020
  • wyświetleń: 8317

Pieniądze ukryte w pralce. Wystawili puste faktury na 476 mln zł

Członków grupy przestępczej wyłudzającej VAT między innymi na terenie Bielska-Białej zatrzymali funkcjonariusze szczecińskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji. W wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł stracić 76 mln zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono m.in. 7 luksusowych samochodów.

cbśp vat
Pieniądze ukryte w pralce. Wyłudzili 76 mln złotych z VAT · fot. CBŚP


Jak podaje Prokuratura Krajowa, w toku postępowania ustalono, iż od połowy 2018 roku w Szczecinie, Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach i innych miejscowościach na terenie kraju działała zorganizowana grupa przestępcza, której celem było popełnienie przestępstw karnych i karnoskarbowych związanych z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przez podmioty, które w strukturze grup pełniły rolę „znikających” podatników oraz „buforów”. „Puste” faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci „buforów” przekazywane były ostatecznym odbiorcom, którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm. Na obecnym etapie śledztwa ustalono, iż podejrzani pomogli w uszczupleniu podatku VAT odbiorcom faktur kosztowych na kwotę co najmniej 76 milionów złotych, zaś do obiegu wprowadzono faktury na kwotę należności ogółem na kwotę ponad 476 milionów złotych.

Pieniądze ukryte w pralce. Wystawili puste faktury na 470 mln zł
Pieniądze ukryte w pralce. Wystawili puste faktury na 470 mln zł · fot. CBŚP


Terenem działania grupy były województwa: zachodniopomorskie, śląskie, mazowieckie, podlaskie i wielkopolskie, gdzie przeprowadzono akcję, podczas której policjanci CBŚP zatrzymali 9 osób (6 kobiet i 3 mężczyzn). Wówczas to, podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli również sprzęt komputerowy, nośniki danych informatycznych oraz dokumentację. W jednym z domów w bębnie pralki policjanci znaleźli ukryte kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 90 tys. zł w gotówce, 7 luksusowych samochodów (6 z tego roku i jeden wyprodukowany w 2019 roku), o łącznej wartości ponad 2,5 mln zł oraz dokonano blokady 68 rachunków bankowych.

Pieniądze ukryte w pralce. Wystawili puste faktury na 470 mln zł
Pieniądze ukryte w pralce. Wystawili puste faktury na 470 mln zł · fot. CBŚP


W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie 9 zatrzymanym przedstawiono zarzuty dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej kierowania nią. Dodatkowo zatrzymani usłyszeli również zarzuty m.in. prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT czy wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT.

Pieniądze ukryte w pralce. Wystawili puste faktury na 470 mln zł
Pieniądze ukryte w pralce. Wystawili puste faktury na 470 mln zł · fot. CBŚP


Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec sześciu osób (czterech kobiet i dwóch mężczyzn). Śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Zbrodnia vatowska jest zagrożona karą pozbawienia wolności do 25 lat.

mp / bielsko.info

źródło: CBŚP, Prokuratura Krajowa

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.