REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 6 lipca 2020
  • 9 lipca 2020
  • wyświetleń: 7084

[WIDEO, FOTO] Senat dla Samorządu - spotkanie z Tomaszem Grodzkim

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki 9 lipca przyjechał do Bielska-Białej. Głównym celem jego wizyty była dyskusja z mieszkańcami w ramach spotkania pod hasłem Senat dla Samorządu.Dostojnego gościa witał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. - Jubileusz 30-lecia samorządu, który obchodzimy w tym roku, to ważna okazja, aby pochylić się nad jego problemami. Bardzo się cieszę, że pan marszałek Tomasz Grodzki zechciał do nas przyjechać, aby o tym podyskutować, gdyż czasy dla samorządu, delikatnie mówiąc, są skomplikowane. Z moich obserwacji wynika, że jest bardzo widoczna pewna tendencja do centralizacji i warto na ten temat porozmawiać. Dzisiaj też warto podkreślić dorobek 30-lecia samorządów. Jednocześnie bardzo chcielibyśmy, aby senat dostrzegał wszystkie uwarunkowania, w jakich dzisiaj musi działać samorząd. Jak widać, bez samorządów wolna i dobrze działająca gospodarczo Polska jest zagrożona - stwierdził prezydent Jarosław Klimaszewski.

O jubileuszu 30-lecia polskiego samorządu mówiła także organizatorka spotkania z marszałkiem, senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

- Dla mnie jako kobiety, Polki, senatorki ten czas jest niezwykle ważny. Mija właśnie 30 lat odkąd w Polsce pożegnaliśmy się z ustrojem komunistycznym. Mam nadzieję, że już nigdy taki ustrój do nas nie wróci. Dzięki wolnym wyborom samorządowym, które odbyły się w maju 1990 roku możemy mieć dzisiaj wpływ na to, kogo wybieramy do rady gminy. Chcę wszystkim samorządowcom podziękować za ciężką pracę przez ostatnie 30 lat. Dzięki niej Polska stała się widocznym punktem na mapie Europy i świata - powiedziała senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

Senat dla Samorządu - spotkanie z Tomaszem Grodzkim - 9.07.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


Spotkanie marszałka z mieszkańcami Bielska-Białej odbyło się zaraz po konferencji prasowej na placu Ratuszowym.

- Chcę wyrazić ogromną radość i podziękować za zaszczyt zaproszenia do złożenia wizyty na Podbeskidziu. Z Bielskiem-Białą łączą mnie miliony wspomnień. Mam tu nie tylko znakomitych kolegów lekarzy, ale i wspaniałe wspomnienia z czasów, kiedy jako student bardzo często bywałem tu, udając się na narty do Szczyrku, Zwardonia czy Wisły. Doceniam ogromnie to miasto, gdyż nawet podczas dzisiejszego przejazdu przez nie mogłem dostrzec, jak wiele zmieniło się tutaj na lepsze. Nie do wiary jak Bielsko zmieniło się w trakcie tych 30 lat - mówił marszałek Tomasz Grodzki.

- To państwo udowadniacie, że reforma samorządowa była jedną z najlepszych, jeżeli nie najlepszą reformą z tego pakietu, który zmieniał Rzeczpospolitą po rozstaniu z komunizmem. Ta reforma odwracała istotę rzeczy. W amerykańskiej konstytucji jest zdanie My, naród… i u nas jest podobnie. To my decydujemy, jak ma wyglądać nasza ziemia. I lepiej jest, aby o tym decydowały małe wspólnoty - od sołectw, przez gminy, powiaty i województwa. Bowiem tu ludzie wiedzą, co jest im potrzebne: czy to jest nowa droga, siłownia pod chmurką, przedszkole, czy też cokolwiek innego - a nie wie tego władza centralna, która dobitnie to udowodniła przez lata komunizmu. Reforma samorządowa, której 30-lecie obchodzimy - jej inicjatorami byli senatorowie - nie tylko obroniła się, ale udowodniła, że jest stabilnym fundamentem państwa. Bo władza blisko ludzi - po pierwsze wie, co ma robić, po drugie podlega lepszej kontroli, a po trzecie można ją w wolnych, demokratycznych wyborach zmienić - podkreślał marszałek Senatu RP.

Spotkanie z marszałkiem T. Grodzkim przygotowała senator Agnieszka Gorgoń-Komor, a patronatem objęli je prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz posłowie reprezentujący nasze miasto - Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek oraz Mirosław Suchoń.

ab, mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.