bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 czerwca 2020
  • wyświetleń: 3117

Kolejne bielskie kamienice odzyskają dawny blask

Kolejne dwa zabytkowe obiekty w Bielsku-Białej odzyskają utracony blask. Podczas XX sesji Rady Miejskiej 23 czerwca radni przyjęli projekty uchwał, które mają pomóc w sporządzeniu dokumentacji projektowej i konserwatorskiej remontu dwóch zabytkowych kamienic - przy ul. Zamkowej 8 oraz ul. Zygmunta Lubertowicza 3.

Kolejne bielskie kamienice odzyskają dawny blask
Kolejne bielskie kamienice odzyskają dawny blask · fot. UM Bielsko-Biała


Miejski konserwator zabytków Jacek Konieczny przedstawił Radzie Miejskiej uchwały w sprawie dofinansowania projektów budowlanych remontów konserwatorskich dla osób fizycznych, które są właścicielami dwóch bielskich nieruchomości.

W przypadku budynku wnioskujący prosili o dotację w wysokości ponad 12,8 tys. zł na opracowanie projektu remontu obiektu.

- Kamienica jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych pod pozycją A/507/2018. Zbudowana w 1897 roku dla Karola Mikscha, zwanego Allegri, w stylistyce historyzmu, w tzw. kostiumie francuskim. Stanowi jeden z nielicznych przykładów tego typu architektury w skali całego miasta - uzasadniał na sesji konserwator Jacek Konieczny.

Radni jednogłośnie przyjęli nie tylko tę uchwałę, ale również drugą - dotyczącą dofinansowania projektu remontu kamienicy przy ul. Lubertowicza 3, czyli dawnego domu mieszkalnego dla nauczycieli, który stanowi element zespołu budynków Gimnazjum Polskiego - obecnie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Budowa gimnazjum była w latach 1924-1928 jedną z poważniejszych inwestycji wojewódzkich w odrodzonej Polsce.

- Całe założenie zaprojektowane zostało przez znanego cieszyńskiego architekta Alfreda Wiedermanna i stanowi przykład wybitnej architektury doby międzywojennego modernizmu - przypominał Jacek Konieczny.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.