Wiadomości
- 24 czerwca 2020
- wyświetleń: 2703
Jedenastu artystów z Bielska-Białej z miejskimi stypendiami
Bielscy twórcy otrzymali stypendia Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Dzięki decyzji prezydenta Jarosława Klimaszewskiego o zwiększeniu środków na ten cel, 11 artystów będzie realizować swoje zamierzenia twórcze.

W tym roku w Wydziale Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej złożono 33 wnioski na stypendia Miasta Bielska-Białej dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, opieką nad zabytkami lub upowszechnianiem kultury. Wysokość jednorazowego stypendium wynosi zgodnie z uchwałą Rady Miasta 6 tys. zł.
Kwota zabezpieczona w planach finansowych wydziału pozwalała na przyznanie stypendiów 8 kandydatom, ale z uwagi na COVID-19 i trudną sytuację osób działających w sferze kultury prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zwiększył pulę pieniędzy stypendialnych i przyznał stypendia 11 osobom na realizację następujących przedsięwzięć:
- Katarzyna Dietrych-Kuzak: Ekologiczny mebel miejski - projekt i wykonanie prototypu nowoczesnego ekologicznego mebla miejskiego z materiałów z recyklingu;
- Joanna Gruszka: Portret miasta i jego mieszkańców. Narracje o Bielsku-Białej - cykl wywiadów z mieszkańcami na temat ich związku z miastem, ukazanie zjawisk, społecznych w Bielsku-Białej na podstawie jednostkowych doświadczeń;
- Marek Kamiński: Bielskie Archiwum Muzyczne - zbiór biogramów bielskich artystów i zespołów z elementami historii muzyki, składami zespołów, muzyką i teledyskami;
- Szymon Karpiński: Nieuchronne straty i wartościowe zmiany. Kamieniołomy wokół Bielska-Białej na przestrzeni wieków -photobook zawierający narrację wizualną i tekstową na temat bielskich kamieniołomów;
- Piotr Matusik: Improopera - projekt muzyczny łączący świat opery i jazzu;
- Łukasz Marciniak: Czas górskiego lasu - reportaż dźwiękowo-muzyczny oparty na nagraniu dźwięków gór i lasu, odgłosów zwierząt, rzeki i szumu drzew;
- Paulina Młynarska: Powrót do domu - skomponowanie utworu na kwartet saksofonowy, głos biały i taśmę elektroniczną opartego na melodiach z regionu Podbeskidzia;
- Jacek Stolarczyk: Danse Macabre na Cmentarzy Żydowskim w Bielsku-Białej - wykonania autorskiej aranżacji utworu C Saint-Saënsa przez Zespół The ThreeX oraz stworzenie klipu wideo zrealizowanego w przestrzeni Sali Ceremonii cmentarza;
- Bartosz Szpak: Instrumentalny minialbum - dźwiękowy eksperyment stanowiący dokumentację dźwiękową miasta;
- Mateusz Taranowski: Historianka - projekt, którego celem jest popularyzacja historii i legend związanych z miastem poprzez cykl obrazów fotograficznych;
- Anna Witkowicz: Biała - Córka Wisły - cykl plakatów ekologicznych w stylistyce ilustracyjnej, w którym główna role odgrywa personifikacja rzeki Białej.
ZOBACZ TAKŻE
Willa Bartelmussa może zostać sprzedana z 70% bonifikatą. Miasto liczy na ratunek dla zabytku
Dotacje na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych. Rada Miejska przyjęła nowe zasady wsparcia
Petycja z ponad 1500 podpisami trafiła do Ratusza. Młodzi apelują o bezpłatną komunikację dla uczniów
DzisiajSpotkajmy się offline. W Bielsku-Białej odbędzie się wykład o intymności dzieci i młodzieży w sieci
Apel o pilną wymianę gazociągu przy ul. Żeńców. Mieszkańcy wskazują na zagrożenie i liczne awarie
Remontu chodnika przy ul. Bystrzańskiej nie będzie... przynajmniej na razie
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.









