bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 czerwca 2020
  • 21 czerwca 2020
  • wyświetleń: 2694

Przygotowano trzy warianty ścieżki poświęconej rodzinie papieża

Trwają przygotowania do powstania w Bielsku-Białej szlaku turystycznego poświęconego miejscom związanym z rodziną Jana Pawła II. Miejscowy urząd przygotował trzy koncepcje takiej trasy. Jej przygotowanie miałoby być jednym z akcentów obchodów stulecia urodzin Karola Wojtyły.

jan paweł II
Jan Paweł II podczas przejazdu przez miasto · fot. Bogdan Ziarko


Przypomnijmy, pod koniec maja do władz miasta trafiła prośba bielskich historyków i działaczy społecznych, którzy postulują powstanie w mieście turystycznego szlaku "Śladami rodziny św. Jana Pawła II". W piśmie autorstwa Jerzego Polaka, Piotra Keniga oraz Henryka Juszczyka czytamy:

"Stulecie urodzin Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II jest niepowtarzalną okazją dla podkreślenia związków papieża z naszym miastem. Dodatkowym asumptem dla ich upamiętnienia jest rozpoczęty w kwietniu proces beatyfikacyjny Emilii i Karola Wojtyłów, rodziców św. Jana Pawła II. Związki Karola Wojtyły z regionem Bielska i Białej sięgają trzech pokoleń wstecz i obejmują zarówno jego rodziców, jak i dziadków i pradziadków z obu stron".

Jak opisali autorzy propozycji, w Lipniku urodził się Karol Wojtyła - senior, a w Białej obie jego babki: Anna Maria z Przeczków Wojtyłowa oraz Maria Anna z Scholzów Kaczorowska. W Białej mieszkał i pracował Maciej Wojtyła, dziadek papieża, pochowany na miejscowym cmentarzu rzymskokatolickim. W Białej urodziła się Olga, zmarła tuż po porodzie, siostra Karola. Natomiast w Bielsku w Szpitalu Miejskim pracował i zmarł w 1932 r. dr Edmund Wojtyła, brat przyszłego papieża.

- Nie ulega więc wątpliwości, że Bielsko-Biała należy do miast szczególnie związanych z dziejami rodziny Wojtyłów. Uważamy, że dla ich upamiętnienia powinien powstać specjalnie oznakowany szlak miejski obejmujący miejsca związane z tradycją Wojtyłów i Kaczorowskich w Bielsku-Białej - podkreślili bielscy działacze.

Dokument ten trafił do bielskiego ratusza.

- Przyznaję, że przedstawiony projekt jest ciekawy i wart rozważenia, jednakże wymaga zebrania dodatkowych informacji, które powinny pomóc w określeniu warunków jego ewentualnego wdrożenia - przyznał Asam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Dodał także, że Wydział Promocji i Sportu przygotował trzy warianty takiego projektu, które zostaną przedstawione na specjalnie zorganizowanym spotkaniu.

- Jeszcze nie wiadomo, kiedy takie spotkanie się odbędzie, czekamy za zgłoszenia zainteresowanych osób - powiedziała portalowi bielsko.info Anna Zgierska, naczelnik Wydziały Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.