bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 czerwca 2020
  • wyświetleń: 2482

Pustostan przy Żywieckiej otrzyma drugie życie

Pustostan przy ul. Żywieckiej 131 w Bielsku-Białej doczekał się remontu. Wszystko dzięki zadaniu pod nazwą "Rozwój mieszkalnictwa socjalnego i chronionego w Bielsku-Białej", które realizuje bielski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W ramach tego przedsięwzięcia wyremontowanych zostanie pięć budynków w całym mieście. Koszt całego zadania to 6.200.000 zł, z czego 4.250.000 zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Pustostan przy Żywieckiej otrzyma drugie życie
Pustostan przy Żywieckiej otrzyma drugie życie · fot. UM Bielsko-Biała


Budynek u zbiegu ulic Żywieckiej i Straconki to niezamieszkały od wielu lat pustostan. Dom był w opłakanym stanie. W przeszłości strawił go pożar, nie miał dachu. Gdyby nie unijne dofinansowanie, miasto nie podjęłoby się remontu budynku za kwotę przekraczającą 600.000 zł. - Koszty remontów budynków bez środków unijnych są na tyle wysokie, że nie byłoby to opłacalne. Natomiast przy dofinansowaniu unijnym obiekty w bardzo złym stanie technicznym można remontować - mówi dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej Ireneusz Kiecak.

Dzięki inwestycji w budynku przy ul. Żywieckiej 131 powstanie 6 lokali mieszkalnych, w tym 3 na parterze dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach unijnego projektu Rozwój mieszkalnictwa socjalnego i chronionego w Bielsku-Białej remontu doczekają się jeszcze cztery inne budynki. Mowa tu o dwóch zamieszkałych obiektach - tzw. plombach przy ul. Kochanowskiego 1a i 5a, one również zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poza tym drugie życie dostaną budynki przy ul. Karpackiej 170 i ul. Cieszyńskiej 31a. W obiekcie przy ul. Cieszyńskiej wszystkie mieszkania zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym celu w budynku zostanie zamontowana winda.

Remonty są podzielone na etapy, część z nich zakończy się w tym roku, część w przyszłym. Całe zadanie zostanie wykonane do końca 2021 roku.

Równolegle Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej realizuje inne projekty ze środków unijnych, w tym związane ze zwalczaniem niskiej emisji. To m.in. kończące się w bieżącym roku zadanie pod nazwą Poprawa efektywności energetycznej gminnych budynków mieszkalnych - koszt całego zadania wyniósł prawie 8.000.000 zł. Aktualnie Miasto przygotowuje wniosek do drugiej edycji tego projektu, której realizacja jest zaplanowana na drugą połowę 2020 i cały 2021 rok, z szacowanym kosztem ponad 16.000.000 zł. W ramach remontów budynków we wszystkich obiektach zostaną zlikwidowane piece węglowe i wymieniane na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej bądź na ogrzewanie gazowe.
Ponadto miasto ubiega się o pozyskanie kwoty ponad 66.000.000 zł w ramach tzw. pożyczki rewitalizacyjnej z Banku Gospodarstwa Krajowego na zadanie Nowe życie w starych-nowych budynkach. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych w Bielsku-Białej. Pozyskane środki pozwolą na wyremontowanie kilkudziesięciu budynków i modernizację ogrzewania przy jednoczesnym dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.