bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 czerwca 2020
  • wyświetleń: 3155

Amfiteatr w Lipniku może zostać otwarty jeszcze w wakacje

Nie jesienią, ale jeszcze w wakacje najprawdopodobniej mieszkańcy Bielska-Białej będą mogli skorzystać ze zrekonstruowanego amfiteatru w Lipniku. Odtworzona zostanie m.in. widownia i scena, pojawi się tam także infrastruktura rekreacyjna oraz parking.

Jak informują śląscy leśnicy, jest szansa, że rekonstrukcja leśnego amfiteatru w Lipniku zakończy się już za trzy miesiące czyli pod koniec sierpnia, mimo iż wedle zawartej umowy z wykonawcą mówi o październikowym terminie zakończenia prac.
Amfiteatr w Lipniku
Amfiteatr w Lipniku · fot. Amfiteatr w Lipniku


Amfiteatr w Lipniku został zbudowany w 1938 roku z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu. Jest inspirowany teatrem greckim. Widownię zatem usytuowano na zboczu, a scena, to istniejąca w tym miejscu leśna polana. Jak podkreślają leśnicy, obecna rewitalizacja odbywa się z uwzględnieniem historycznego aspektu miejsca, jego formy i konstrukcji. Sławomir Cichy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach podkreślił, że teren ma charakter leśny a sam teatr położony jest na granicy Lipnika i Straconki, w sąsiedztwie niebieskiego szlaku na szczyt Gaiki skąd dalej można dojść choćby na Magurkę lub Hrobaczą Łąkę w Beskidzie Małym.

- Przy zachowaniu skali, dla mieszkańców Bielska-Białej amfiteatr w Lipniku jest jak dla sopocian Opera Leśna. Od ponad dekady starali się o przywrócenie go do świetności. Pomysł rewitalizacji tego miejsca wygrał nawet w 2017 roku konkurs na inwestycję z budżetu obywatelskiego - dodał nadleśniczy Marek Czader.

Pomimo tego, że z budżetu miasta na ten cel uzyskano 500 tysięcy złotych, to suma ta okazała się niewystarczająca, a dodatkowym problemem okazały się prawa własnościowe. Teren nie należy bowiem do gminy, a w głównej mierze do Nadleśnictwa Bielsko.

- Dlatego to właśnie Nadleśnictwo Bielsko ogłaszało przetargi na modernizację obiektu. Dopiero przy trzecim podejściu udało się wyłonić wykonawcę - wyjaśnił Cichy.

Zgodnie z umową podpisaną w marcu przez władze Bielska-Białej, Nadleśnictwa Bielsko oraz z przedstawicielem firmy, która wygrała przetarg, prace obejmują odtworzenie czaszy amfiteatru, przebudowę widowni i sceny. W specyfikacji przetargowej zapisano również wybudowanie dwóch wiat oraz elementów infrastruktury takich jak droga i miejsca parkingowe, chodniki, ławki, paleniska, toalety, elementy małej architektury.

Koszt to prawie 2,4 miliona złotych, czego niemal 700 tysięcy złotych to wkład Nadleśnictwa Bielsko i RDLP w Katowicach.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.