bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 czerwca 2020
  • wyświetleń: 8003

Nowy plac zabaw w centrum czeka na dzieci

Z przebudowanego parku przy ul. Zielonej w Bielsku-Białej mogą już korzystać najmłodsi mieszkańcy miasta. Ogród jordanowski, który był w tym miejscu, przeszedł gruntowną rewitalizację i bardzo się zmienił. Można pokusić się o stwierdzenie, że w rezultacie powstał jeden z najatrakcyjniejszych w mieście terenów rekreacyjnych dla dzieci. Do tego umiejscowiony w centrum miasta, gdzie do tej pory brakowało takich obszarów.

Nowy plac zabaw przy ulicy Zielonej
Nowy plac zabaw przy ulicy Zielonej · fot. UM Bielsko-Biała


Jeszcze w ubiegłym roku bielszczan w parku jordanowskim witały zniszczone alejki i ławeczki, a także brak jakichkolwiek atrakcji dla dzieci. Dzięki rewitalizacji park zyskał zupełnie nowe oblicze. Przebudowa zaczęła się w połowie ubiegłego roku. Za prawie 5.800.000 zł park zrewitalizowała lubelska firma Garden Designers Sp. z o.o. Sp. k.

W ramach inwestycji pomiędzy ulicami Zieloną i Broniewskiego powstał integracyjny plac zabaw Szósty zmysł. Koncepcja zagospodarowania parku od początku przewidywała, że będzie on służył dzieciom niepełnosprawnym, w tym niewidomym i niedowidzącym. Dlatego powstał tam Muzyczny plac zabaw - miejsce do poznawania i odczuwania dźwięków, a także tworzenia muzyki na bębenkach, dzwonkach, dzwonach lirowych czy cymbałach - oraz instalacja Zielony liść - ścianka i dywan z donic betonowych obsadzonych roślinami ozdobnymi.

Park to także plac zabaw dla dzieci młodszych, plac zabaw dla dzieci starszych i plac zabaw gimnastycznych oraz piaskownica i skałka wspinaczkowa. Znalazło tam swoje miejsce również wielofunkcyjne boisko, m.in. do koszykówki i siatkówki oraz niewielka trzytorowa bieżnia lekkoatletyczna.

Do budynku w bezpośrednim sąsiedztwie parku, przy ul. Broniewskiego 44, dobudowana została przeszklona wiata - pawilon parkowy wraz z zadaszeniem, która swoim kształtem nawiązuje do półokrągłego dachu sąsiedniego budynku. Będzie to zaplecze gospodarcze parku; mieszczą się również tam ogólnodostępne toalety. Zostało też wymienione ogrodzenie całego terenu, poza tym zamontowano oświetlenie, kosze i ławki, a także nasadzono zieleń.

Warto dodać, że teren wokół wielu urządzeń parkowych na poszczególnych placach zabaw został pokryty bezpieczną nawierzchnią poliuretanową, która świetnie amortyzuje upadki. Uwagę zwraca też zastosowana na całej powierzchni placów zabaw nawierzchnia z kostki brukowej betonowej o różnych fakturach wykończenia - bruku drewnianego, tzw. kocich łbów, granitowego z otoczaków, klinkierowego, kamieni plus trawy, bali dębowych czy płyt kamiennych. Całość tworzy bardzo estetyczny i dobrze zagospodarowany teren.

Inwestycja przy ul. Zielonej zakończyła się już kilka miesięcy temu, ale - z uwagi na epidemię koronawirusa - park był zamknięty do 6 czerwca, podobnie jak inne place zabaw w mieście. Rewitalizacja parku jordanowskiego odbyła się w ramach projektu Aktywne przestrzenie - rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej. Miasto pozyskało na ten cel 6.200.000 zł. Oprócz parku przy ul. Zielonej projekt obejmuje też rewitalizację parku Włókniarzy, parku za Ratuszem i terenu przy ul. Zdrojowej. W tej chwili parki Włókniarzy i za Ratuszem czekają na nowe projekty. Natomiast park pomiędzy ul. Zdrojową i św. Anny został oddany do użytku po remoncie w sierpniu ubiegłego roku.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.