bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 czerwca 2020
  • wyświetleń: 2060

Prezentacja drugiej płyty Kasi Pietrzko 29 czerwca

Ephemeral Pleasures, czyli ulotne przyjemności - to tytuł drugiej płyty Kasi Pietrzko Trio, którego liderka jest bielszczanką, zdobywczynią prestiżowej nagrody Mateusz Trójki oraz Grand Prix Jazz Melomani. Nagrany w Bielskim Centrum Kultury koncert promujący ten album zostanie zamieszczony na stronie BCK 21 czerwca o godz. 20.00.

kasia pietrzko
Kasia Pietrzko · fot. UM Bielsko-Biała


Nowa płyta jest drugim wydawnictwem znakomitej pianistki Kasi Pietrzko po znakomicie przyjętym przez krytykę i publiczność debiutanckim albumie wydanym w 2017 r. Forthright Stories (Późniejsze historie), za który otrzymała wiele nagród, w tym wymienione wyżej.

Kasia Pietrzko Trio obok pianistki tworzą Andrzej Święs na kontrabasie oraz Piotr Budniak na perkusji. Koncepcja albumu oraz aranżacje są dziełem liderki tria, która również wyprodukowała płytę nagraną w Monochrom Studio w listopadzie 2019.

Na „Ephemeral Pleasures” usłyszymy muzykę skomponowaną przez Pietrzko, a jeden utwór, „Quasimodo” napisał Andrzej Święs. Kasia Pietrzko opowiada swoją muzyką historie, z wielkim wyczuciem melodii, która jest dla niej bardzo ważna. Od radosnego „Ephemeral Pleasures”, przez liryczny „Dearest John”, dedykowany dziadkowi, po „For T.S.”, gdzie znajdziemy odniesienie do Tomasza StańkI, Pietrzko skonstruowała album z utworami, które poprzetykane są krótszymi, improwizowanymi i ponumerowanymi „Epizodami”, granymi w trio lub solo. Taka formuła podkreśla ducha współpracy i mocnej energii, którą się czuje w zespole grającym ze sobą od trzech lat, a także pozwala każdemu z instrumentalistów się zaprezentować i dodać swój głos do opowieści - tak, jak by to zrobili grając na żywo - czytamy w materiałach promujących płytę.

Aaron Parks napisał tak o Kasi Pietrzko w tekście zawartym w książeczce płyty: To dla mnie wielka przyjemność być świadkiem wybitnego i szybkiego rozwoju kunsztu Kasi Pietrzko. Jej podejście do fortepianu jest jednocześnie pełne cierpliwości, zaciekawienia, odważne i wypełnione poczuciem niewymuszonego odkrywania, które charakteryzuje prawdziwie twórczą wizję. Jako kompozytorki, jej głos nieustannie się rozwija i pogłębia w kierunkach szalenie zajmujących. Dla tych, którzy jej jeszcze nie znają, nowa płyta „Ephemeral Pleasures” powinna być znakiem sygnalizującym pojawienie się ważnego, nowego głosu w muzyce tego gatunku.

Kasia Pietrzko jest pianistka, kompozytorką, aranżerką; absolwentką Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest obecnie słuchaczką studiów doktoranckich. Swoje umiejętności doskonaliła również w Nowym Jorku u Aarona Parksa, Taylora Eigstiego, Johny’ego O’Neala, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera. Jej debiut to Forthright Stories. Pianistka jest laureatką Ikara 2018.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.