bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1850

Uczniowie z "Kopalińskiego" wysłali listy do seniorów

Szlachetna akcja uczniów Dwujęzycznych Szkół im. Władysława Kopalińskiego w Bielsku-Białej - wychowankowie szkoły napisali listy do podopiecznych domów pomocy społecznej w regionie.

W dobie epidemii i zamknięcia placówek dla osób z zewnątrz młodzi ludzie chcieli pomóc w codziennej terapii, poinformować seniorów, że świat zewnętrzny nie zapomina o pokrzywdzonych i słabszych, wypełnić im pustkę i dostarczyć powodów do uśmiechu.

Młodzi ludzie poprosili członków całej społeczności szkolnej, uczniów w różnym wieku, rodziców i nauczycieli, żeby w swoich listach napisali kilka słów od serca, jakby pisali do własnych dziadków czy innych krewnych. W efekcie powstało prawie 50 listów, 30 rysunków, laurki od najmłodszych, kilka filmików i podcastów, które trafiły do seniorów w domach pomocy społecznej w Bielsku-Białej, Pszczynie i Żywcu. Tegoroczni maturzyści Kopalińskiego zebrali też kwotę 450 zł, dzięki tym pieniądzom do wybranych domów pomocy społecznej trafią gry planszowe oraz materiały papiernicze dla podopiecznych.

Po otrzymaniu listów z jednego z domów pomocy w Bielsku-Białej do uczniów trafiła taka odpowiedź: Listy czytane są podczas spotkań mieszkańców tzw. Kawiarenek oraz indywidualnie w pokojach - osobom, które nie opuszczają łóżek. Wielu mieszkańców chciałoby na nie odpowiedzieć, ale ich stan zdrowia na to nie pozwala. Proszę się wiec nie zrażać, że nie ma odzewu z naszej strony. To, co robicie, jest wspaniałe!

Poniżej jeden z fragmentów listów do podopiecznych (pisownia oryginalna):

Co prawda docierają do nas różne, raczej negatywne, wiadomości, a to kolejne pesymistyczne statystyki, przykre historie czy kolejne polityczne wojenki. Tak jakby wszystkim nie było jeszcze dosyć tych smutków i frustracji. Dlatego proponuję Państwu inną perspektywę. Kiedy na zewnątrz się sypie, my budujmy od środka. Mając tyle czasu do wykorzystania, nauczymy się być sami ze sobą i z innymi. Silnie wierzę, że jesteśmy w stanie znaleźć w sobie jakieś, choćby małe, iskierki pozytywnej myśli. Dzielmy się tym ze sobą. Ja, dla przykładu, nauczyłem się piec chleb! Jaka to piękna sprawa! Wyrabiając ciasto myślę sobie jakie są jego składniki. Pozornie to tylko zakwas, mąka, woda i kilka dodatków, ale tak naprawdę wszystkie dobra świata są w nim zamknięte! Życiodajna woda, promienie słońca, dzięki którym wyrosło żyto, praca wielu młynarzy czy szlachetne minerały Matki Ziemi, która zamknęła je pod powierzchnią jako sól. Kiedy będziecie Państwo jeść następne śniadanie, proszę tak o tym pomyśleć. A że jesteśmy tym, co jemy, po takiej pożywnej kanapeczce będziecie Państwo tym, co na świecie najcenniejsze! Czcigodny mistrz buddyjski, Thich Nhat Hanh (Tik Nat Han), powiedział kiedyś, że cudem nie jest tylko chodzenie po wodzie. Cudem jest każdy krok na ziemi. Cudem jest każda chwila życia. Ten trudny czas tym bardziej uświadamia nas, jak cenne ono jest. Cieszmy się nim. A jak jest napisane w ewangelii wg Mateusza: „Dlatego nie troszczcie się o jutro, bowiem jutro samo będzie się troskać o swe potrzeby. Dosyć ma dzień swojego utrapienia.” Tak więc zostawmy troski za sobą i starajmy się sami zauważać to, co dobre dookoła nas. Jestem ciekawy, jak Państwo wykorzystują swój wolny czas? Co dobrego się dziś Panu/Pani przytrafiło? Jeżeli są Państwo chętni - będę czekał na odpowiedzi! To ja koordynuję wysyłkę listów do Państwa od uczniów naszej szkoły. Dużo miłości wysyłają Państwu nawet zerówkowicze! Dostaję od nich zdjęcia rysunków i laurek. Gdy tylko będzie to możliwe, wspaniali pracownicy, którzy o Państwa dbają, na pewno pokażą je wszystkim! Nie znamy się, ale kocham Państwa wszystkich i przesyłam dużo dobrych myśli ze swojego domu. Bądźmy więc w kontakcie i bądźmy razem, choć na odległość.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.