Wiadomości

  • 30 maja 2020
  • wyświetleń: 2567

W mieście powstanie szlak "Śladami rodziny św. Jana Pawła II"?

Przewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej Janusz Okrzesik na sesji 26 maja złożył do prezydenta miasta interpelację w sprawie stworzenia w Bielsku-Białej szlaku turystycznego "Śladami rodziny św. Jana Pawła II". Inicjatywa zakłada oznakowanie kilkunastu miejsc na terenie miasta oraz wydanie folderu.

Wśród propozycji jest np. oznakowanie grobu dziadka papieża, Macieja Wojtyły i jego czwartej żony na cmentarzu w Białej oraz szkoły na Leszczynach, gdzie uczyła przyrodnia ciotka Karola Wojtyły.

Przewodniczący RM Janusz Okrzesik poparł wniosek grupy lokalnych historyków i działaczy społecznych w sprawie oznakowania miejsc związanych z bliższą i dalszą rodziną papieża Polaka. Wniosek złożyli Andrzej Grajewski, dr Jerzy Polak, Piotr Kenig i Henryk Juszczyk.

W uzasadnieniu do wniosku czytamy:



Stulecie urodzin Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II jest niepowtarzalną okazją dla podkreślenia związków papieża z naszym miastem. Dodatkowym asumptem dla ich upamiętnienia jest rozpoczęty w kwietniu br. proces beatyfikacyjny Emilii i Karola Wojtyły, rodziców św. Jana Pawła II. Związki Karola Wojtyły z regionem Bielska i Białej sięgają trzech pokoleń wstecz i obejmują zarówno jego rodziców, jak i dziadków i pradziadków z obu stron. W Lipniku urodził się Karol Wojtyła - senior, a w Białej obie jego babki: Anna Maria z Przeczków Wojtyłowa oraz Maria Anna z Scholzów Kaczorowska. W Białej mieszkał i pracował Maciej Wojtyła, dziadek papieża, pochowany na miejscowym cmentarzu rzymskokatolickim. W Białej urodziła się Olga, zmarła tuż po porodzie, siostra Karola. Natomiast w Bielsku w Szpitalu Miejskim pracował i zmarł w 1932 r. dr Edmund Wojtyła, brat przyszłego papieża. Nie ulega więc wątpliwości, że Bielsko-Biała należy do miast szczególnie związanych z dziejami rodziny Wojtyłów. Uważamy, że dla ich upamiętnienia powinien powstać specjalnie oznakowany szlak miejski obejmujący miejsca związane z tradycją Wojtyłów i Kaczorowskich w Bielsku-Białej. Świadomie pomijamy w tym projekcie miejsca związane z duszpasterską aktywnością kard. Karola Wojtyły w bialskich parafiach dawnej archidiecezji krakowskiej. Wprawdzie jest to ważna część historii najnowszej naszego miasta, ale stanowi jej odrębny, częściowo już upamiętniony rozdział. Z tego też powodu w naszej propozycji nie ujmujemy miejsc związanych z obecnością Jana Pawła II w Bielsku- Białej 22 maja 1995 r. Proponowany przez nasz szlak historyczny „Śladami rodziny św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej" byłby zatem dopełnieniem oznakowanych już w mieście miejsc związanych z późniejszą posługą biskupa krakowskiego, kardynała i papieża. Zakładamy, że poza fizycznym oznakowaniem wskazanych niżej miejsc, w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej dostępny byłby okolicznościowy folder - przewodnik, który w popularnej formie informowałby o założeniach tego projektu i wszystkich oznakowanych w nim miejscach. Autorem tego opracowania mógłby być Piotr Kenig. Jesteśmy przekonani, że ustanowienie nowego szlaku pamięci w Bielsku-Białej będzie korzystne nie tylko ze względów promocyjnych, ale pozwoli także mieszkańcom, jak i gościom odwiedzającym nasze miasto zapoznać się z jego bogatą historią, której fragment wpisany jest w dzieje rodziny Wojtyłów.
Proponowane miejsca do oznakowania w ramach szlaku
1. Kościół parafialny pw. Narodzenia NMP i św. Walentego w Lipniku, gdzie w 1878 r. zawarli ślub dziadkowie papieża ze strony ojca: Maciej Wojtyła i Anna Maria Przeczek.
2. Miejsce po domu Thormayerów w Lipniku, w którym w 1879 r. urodził się Karol Wojtyła senior: ul. Bohaterów Westerplatte l.
3. Grób dziadka Macieja Wojtyły i jego czwartej żony, Marii z Zalewskich, na cmentarzu rzymskokatolickim w Białej.
4. Kościół parafialny pw. Opatrzności Bożej w Białej, gdzie m.in. w 1875 r. zawarli ślub dziadkowie papieża ze strony matki: Feliks Kaczorowski i Anna Maria Scholz. Tu ochrzczonych zostało czworo ich dzieci, a także, wg najnowszych ustaleń, ojciec papieża Karol Wojtyła - senior (1879) oraz jego brat przyrodni Józef (1896). Do kościoła tego uczęszczał przez wiele lat dziadek papieża Maciej wraz z rodziną.
5. Kamienica Huppertów w Białej, w której w 1916 r. urodziła się i zmarła siostra papieża, Olga Wojtyła: ul. Szkolna 12.
6. Dawna Miejska Szkoła Ludowa i Wydziałowa w Białej, obecnie Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki: ul. Józefa Piłsudskiego 47, do której uczęszczały dzieci Macieja Wojtyły, m.in. Karol senior.
7. Miejsce po domu w Białej, w którym od ok. 1888 do ok. 1918 r. mieszkał wraz z rodziną dziadek papieża ze strony ojca, Maciej Wojtyła (1852-1923): skwer przy budynku ul. Głęboka 8.
8. Dom i dawna wytwórnia powozów Rudolfa Fuchsa w Białej, gdzie w latach ok. 1875-1882/1883 pracował dziadek papieża ze strony matki, Feliks Kaczorowski (1849-1908): ul. Głęboka 2, róg 11 Listopada 50.
9. Kamienica w Bielsku z 1913 r. w miejscu starszego domu introligatora Adolfa Urbana, gdzie do 1878 r. mieszkał dziadek papieża, Maciej Wojtyła: ul. Wzgórze 18. Naprzeciwko ustawiony jest Kamień Papieski pod Zanikiem.
10. Dawny Szpital Miejski w Bielsku, miejsce pracy i śmierci dr. Edmunda Wojtyły (1906-1932), brata papieża: ul. Stanisława Wyspiańskiego 21.
11. Dawna Szkoła powszechna na Leszczynach, obecnie przedszkole nr 26 , w której uczyła Stefania Wojtyła, przyrodnia ciotka Karola Wojtyły: ul. Straconki 6.
12. Dom Dobijów na Leszczynach przy ul. Bolesława Prusa, w którym mieszkała Stefania Wojtyła, gdzie często odwiedzali ją Wojtyłowie ojciec i syn.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.