Wiadomości

  • 18 maja 2020
  • 1 czerwca 2020
  • wyświetleń: 18518

Kultowy spektakl Humanka po raz kolejny w VOD Teatru Polskiego

Za nami:

Teatr Polski w Bielsku-Białej pomimo epidemii nie zamyka się na widza. W maju uruchomił platformę VOD, na której prezentuje zarówno swoje archiwalne, kultowe pozycje, jak i premierowe spektakle. W poniedziałek, 1 czerwca po raz drugi możemy obejrzeć za darmo docenioną wielokrotnie sztukę pt. "Humanka" w reżyserii Agaty Puszcz. Kolejne spektakle w VOD będą dostępne 8 i 13 czerwca!Tematyka "Humanki" wpisuje się w wciąż powracający w popkulturze temat życia pośród technologii i podejmuje ważną refleksję o granicach między robotem a człowiekiem. Temat robotów wciąż powraca w popkulturze. Wszyscy znamy kanonicznego dla światowego kina "Łowcę androidów" Ridleya Scotta. W 2017 roku powstał sequel tego obrazu. Dużą popularność zyskał również futurystyczny serial "Westworld", opowiadający o hostach obdarzonych sztuczną inteligencją, a jednocześnie dużą samoświadomością, które dążą do zyskania kontroli nad własnym życiem. Polskie kino także podjęło ten temat w niedawnym "Jestem Ren" - obrazie, który szuka odpowiedzi na pytania o to, gdzie zaczyna się człowieczeństwo. To ważki temat w czasach intensywnego rozwoju technologii. Refleksję nad nim możemy podjąć teraz także udając się do wirtualnego teatru...

Akcja spektaklu bielskiego Teatru pt. „Humanka” rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Główny bohater, Em, po kolejnym nieudanym związku postanawia kupić humanoida - zaawansowanego technologicznie robota o ludzkim kształcie. Ma on spełniać rolę partnerki życiowej. Tytułowa Humanka niczym nie różni się od żywej kobiety, poza drobnym znaczkiem na karku, a przynajmniej tak jest reklamowana przez swoich producentów.

- Czy w świecie, w którym łatwiej jest kupić związek niż go budować, jest miejsce na miłość? Coraz większym paradoksem naszych czasów jest stopniowa mechanizacja człowieka przy jednoczesnym nabywaniu przez sztuczną inteligencję cech ludzkich - przez co zbliżamy się do sytuacji, w której o prawdziwe uczucia będzie prościej u robotów a nie ludzi - piszą twórcy spektaklu.

"Humanka" podejmuje więc problematykę życia pośród postępującej technologii i wpisuje się w często powracającą dziś refleksję: czy roboty potencjalnie mogą w przyszłości zastąpić żywe istoty w naszym życiu? Wiemy, że już próbuje się wdrażać to rozwiązanie, zwłaszcza w krajach azjatyckich. Czy na pewno są w stanie? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie być może pomoże nam spektakl Teatru Polskiego - oszczędny w środkach, ale bogaty w ważne refleksje.

Spektakl Teatru Polskiego pt. "Humanka" - reż. Agata Puszcz · fot. materiały prasowe / Teatr Polski w Bielsku-Białej


"Humanka" to kultowy tytuł Teatru Polskiego, który otrzymał kilka ważnych nagród i porwał nie tylko bielską, ale i festiwalową publiczność. Swoją premierę miał w maju 2016. Brał udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Oriana Soika za rolę Szi otrzymała nagrodę aktorską XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie w 2017 roku.

Sztuka przeznaczona jest dla widzów od 16 roku życia. Trwa 90 minut.
Pozycja będzie dostępna na platformie http://www.vod.teatr.bielsko.pl w poniedziałek, 1 czerwca od 19.00 do 23.30. Dostęp bezpłatny!

Co jeszcze w najbliższym czasie obejrzymy na platformie VOD Teatru Polskiego?  • 8 czerwca, w godzinach od 19.00 do 23.30 - "Fabryka Sensacji Proszyk i …Kachel" (dostęp bezpłatny)
  • 13 czerwca w godzinach od 19.00 do 23.30 - "W górę!" (dostęp: 30 zł)


Jak działa platforma VOD Teatru Polskiego?"Odpal Polski!" - nowa, bezpłatna platforma VOD bielskiego teatru
"Odpal Polski!" to nowa, bezpłatna platforma VOD bielskiego teatru · fot. Teatr Polski w Bielsku-Białej


Aby obejrzeć udostępnione na platformie treści, należy zarejestrować się w serwisie pod adresem http://www.vod.teatr.bielsko.pl. Rejestracja jest bezpłatna. Po zalogowaniu można zobaczyć listę wydarzeń i spektakli dostępnych online. Będą one emitowane w określonych godzinach w danym dniu - bardzo ważne jest więc, aby zalogować się na platformę o właściwej porze.

Pierwszy spektakl online można było premierowo i bezpłatnie obejrzeć 18 maja. Była to "Fabryka sensacji Proszyk i Kachel". Jak zapowiada asystent dyrektora TP do spraw artystycznych, Irena Świtalska, w serwisie znajdą się również nowe, ciekawe treści udostępniane płatnie - np. internetowa premiera spektaklu "W górę!" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

Teatr planuje rozwijać platformę o nowe propozycje i funkcjonalności, aby wyjść naprzeciw zainteresowaniom widzów. Rozszerzenie działalności Teatru Polskiego o multimedia jest odpowiedzią na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, ale również stanowi propozycję przygotowaną na 130-lecie bielskiej instytucji.

ar / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj