Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 17 maja 2020
 • wyświetleń: 1040

Holowanie samochodu - czego potrzebujesz i jakich zasad musisz przestrzegać?

Materiał partnera:

Zepsuty samochód na samym środku drogi to koszmar każdego kierowcy. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji może być holowanie, ale do tego trzeba się dobrze przygotować. O jakich zasadach trzeba pamiętać?

Holowanie samochodu - czego potrzebujesz i jakich zasad musisz przestrzegać?


Choć wzięcie auta na hol wydaje się bardzo proste, jego nieumiejętne przeprowadzenie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Z tego krótkiego poradnika dowiesz się, jakich reguł musisz przestrzegać, by holowanie samochodu przebiegło sprawnie i bezpiecznie (https://mubi.pl/poradniki/jak-holowac-samochod/).

Wyposażenie i przygotowanie auta do holowaniaZanim rozpoczniesz holowanie, musisz się upewnić, że posiadasz wszystkie niezbędne do tego narzędzia. Co się do nich zalicza?

 • Lina holownicza - w przypadku samochodu osobowego o masie do 3,5 t wystarczy Ci standardowa pleciona lub elastyczna lina o długości 4-6 m, jaką można nabyć na dowolnej stacji benzynowej lub w supermarkecie za ok. 20-30 zł. Pamiętaj jednak, że nie może to być lina kinetyczna, bo te nie nadają się do holowania po asfalcie.
 • Trójkąt ostrzegawczy - obowiązkowy element wyposażenia każdego samochodu, niezbędny także przy holowaniu.
 • Kable rozruchowe - konieczna w przypadku rozładowania akumulatora, ponieważ umożliwi włączenie świateł pozycyjnych i kierunkowskazów.


Jeśli masz wszystko, co potrzeba, możesz przystąpić do procesu przygotowania pojazdu do holowania.

 • Umieść trójkąt ostrzegawczy po lewej stronie holowanego samochodu - musi on być dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu.
 • Umocuj linę holowniczą, przyczepiając ją do haka lub ucha holowniczego - wykorzystanie w tym celu zderzaka lub elementów zawieszenia jest niebezpieczne i grozi zniszczeniem pojazdu.
 • Włącz światła pozycyjne holowanego pojazdu, jeśli holujesz po zmroku lub w warunkach ograniczonej widoczności - w żadnej sytuacji nie wolno włączać świateł awaryjnych!


Częstym błędem popełnianym przez kierowców przy holowaniu pojazdu, jest zapalanie niewłaściwych świateł w holowanym samochodzie. Absolutnie nie mogą to być światła awaryjne, ponieważ w takim przypadku jadący za nami nie otrzymają informacji o naszych manewrach. Złym pomysłem jest także zapalenie świateł mijania, bo te nie są holowanemu pojazdowi do niczego potrzebne, a mogą oślepiać holującego - tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na Mubi.pl.

Holowanie samochodu a przepisy ruchu drogowegoPrzepisy dotyczące holowania samochodu zostały zawarte w Kodeksie drogowym. Określa on w pierwszej kolejności maksymalną dopuszczalną prędkość holującego samochodu, która wynosi 30 km/h na obszarze zabudowanym oraz 60 km/h na obszarze niezabudowanym.

Ponadto zawsze obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez holującego, a także kierowanie pojazdem holowanym przez osobę posiadającą prawo jazdy.

Samochód holowany na połączeniu sztywnym musi posiadać co najmniej jeden sprawny układ hamulców, w przypadku połączenia giętkiego działać muszą obydwa układy. Kierowca ani sprawne hamulce nie są wymagane w pojeździe holowanym tylko wtedy, gdy holowanie odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń (tzw. motyli), ale masa holowanego auta nie może wówczas przekraczać masy pojazdu holującego.

Odległość między połączonymi samochodami powinna wynosić nie więcej niż 3 m (przy połączeniu sztywnym) lub od 4 m do 6 m (przy połączeniu giętkim). Samo połączenie musi być z kolei odpowiednio zabezpieczone, by nie groziło odczepieniem w czasie jazdy, a także oznakowane na przemian białymi i czerwonymi pasami lub zaopatrzone w żółtą albo czerwoną chorągiewkę.

Kiedy nie można holować samochodu?Holowanie jest zabronione, jeśli:

 • holowany samochód ma niesprawny układ hamulcowy lub kierowniczy, a ich używanie jest konieczne;
 • holowanie miałoby się odbyć na autostradzie, a holujący samochód nie jest do tego przystosowany;
 • holowany miałby być więcej niż jeden pojazd;
 • holujący posiada przyczepę lub naczepę.


Holowanie samochodu a ubezpieczenia komunikacyjneCzy możesz liczyć na to, że koszty holowania samochodu pokryje Twoje ubezpieczenie (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/)? Tak, o ile masz wykupioną polisę z odpowiednim assistance. Zwracaj uwagę na zapisy OWU, bo wielu ubezpieczycieli ogranicza pomoc, w tym również usługę holowania, stosując ją tylko, jeśli do wypadku doszło w odpowiedniej odległości od Twojego miejsca zamieszkania.

Jak bezpiecznie holować samochód?Poza przepisami określonymi w Kodeksie, holując samochód, trzeba jeszcze przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa.

Przede wszystkim pamiętaj, by lina holownicza zawsze była napięta. Aby osiągnąć taki efekt podczas hamowania, holowany musi hamować z większą siłą niż holujący. Dlatego też holowany samochód prowadzi zazwyczaj bardziej doświadczony kierowca.

Holując pojazd, minimalizuj ryzyko wypadku, wybierając raczej mniej uczęszczane drogi. Jeśli trafisz na kilkupasmową drogę, obydwa pojazdy powinny poruszać się po prawym pasie. Zawsze też zarówno holujący, jak i holowany muszą sygnalizować zmianę pasa lub zamiar skrętu.

Trzeba też mieć świadomość, że nie każde auto nadaje się do holowania. Holując samochód z automatyczną skrzynią biegów czy napędem elektrycznym, możesz ryzykować jego uszkodzenie, więc jeśli nie masz pewności, lepiej wezwać pomoc drogową.