bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 4228

Darmowe testy na COVID-19 dla personelu medycznego

Laboratorium medyczne "Diagnostyka" rozpoczyna w czwartek, 30 kwietnia w Bielsku-Białej akcję "Badamy-wspieramy", czyli bezpłatne testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla medyków. Próbki pobierane będą w mobilnym punkcie pobrań zlokalizowanym na parkingu przy Stadionie Miejskim, który został udostępniony przez podlegający Miastu Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Testy sfinansowane będą przez Grupę "Diagnostyka" oraz partnerów projektu.

W Polsce personel medyczny może stanowić nawet 20 procent osób w grupie zakażonych koronawirusem. Do tej pory ponad 4,5 tysiąca medyków poddanych zostało kwarantannie. Jednocześnie nie wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia są objęci badaniami finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W odpowiedzi na ten problem Diagnostyka i Zdrowegeny.pl rozpoczęły bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych.

- Pracownicy służby zdrowia odgrywają kluczową rolę w walce z pandemią koronawirusa, stanowiąc przy tym grupę podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. Wyzwanie stanowi ograniczony dostęp do testów dla personelu medycznego poza szpitalami, co może skutkować dalszym rozprzestrzenieniem się epidemii. W odpowiedzi na to ruszamy, tym razem w Bielsku-Białej, z kolejnymi, bezpłatnymi testami na obecność SARS-CoV-2 dla wybranych grup medyków - powiedział prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyka.

Pobieranie próbek odbywać się będzie w specjalnym Mobilnym Punkcie Pobrań typu „Drive&Go-Thru”, zlokalizowanym na terenie parkingu przy Stadionie Miejskim, przy ul. Rychlińskiego 21 (od strony ulicy Żywieckiej), od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00. Codziennie przebadanych będzie mogło być maksymalnie do 120 osób. Badania wykonywane będą, w wyznaczonej strefie poboru wymazów, zarówno pieszym jak i przybyłych różnymi środkami transportu, w tym samochodem.Badania wykonywane będą przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa epidemiologicznego zarówno dla pacjentów jak i obsługującego ich personelu. Pobranie próbek przeprowadzane będzie metodą RT-PCR, przy użyciu testów wielogenowych, z certyfikatem CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami WHO, tych samych, jakie wykonywane są przez Diagnostykę dla szpitali zakaźnych i szpitali jednoimiennych. Do wykonania testów stosowany będzie zestaw do pobrań DIAGprobe zaakceptowany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a o wynikach badań Diagnostyka będzie informować Sanepid.

- Realizacja badań dla personelu medycznego stała się możliwa dzięki udostępnieniu części zasobów analitycznych i personelu oraz wspólnym finansowaniu badań przez Partnerów Medyków i Diagnostykę - powiedział dr Tomasz Anyszek, Pełnomocnik Zarządu ds. Medycyny Laboratoryjnej Diagnostyka.
Badania we wszystkich mobilnych punktach pobrań (Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy, Gdyni i Kielcach) współfinansowane są przez Laboratoria Medyczne Grupy "Diagnostyka" oraz partnerów medyków - podmioty, które zdecydowały się wesprzeć projekt. Wśród nich znalazły się m.in. bank BNP Paribas, firmy doradcze: PwC oraz EY, producent gier Techland, fundusz Mid Europa Partners, Euroimmun czy samorząd Miasta Gdynia. Organizatorzy zapraszają do włączenia się do inicjatywy kolejne, w tym firmy, korporacje i samorządy. Dzięki zaangażowaniu partnerów możliwe będzie otwarcie punktów badań medyków w następnych miastach, w tym we Wrocławiu i Lublinie.

W celu poznania zasad wsparcia programu darmowych badań dla medyków, firmy komercyjne oraz samorządy mogą skontaktować się telefonicznie z koordynatorem programu w Bielsku-Białej, panią Agnieszką Swadźba 663 616 25, lub mailowo: badamy@diag.pl.

Szczegółowe informacje i regulamin znajdują się na stronie: diag.pl/pacjent/koronawirus/akcja-badamy-wspieramy-medykow/

"Diagnostyka" informuje, że w miarę możliwości organizacyjnych oraz dostępności badań mogą je wykonać także osoby indywidualne, które nie pracują w służbie zdrowia. W pierwszej kolejności testy przeprowadzane są jednak bezpłatnie u przedstawicieli wybranych zawodów medycznych, zwłaszcza pracujących poza szpitalami, które nie są objęte finansowaniem takich badań.
Zakupu testów, można dokonać poprzez strony internetowe www.diagnostyka.pl oraz www.zdrowegeny.pl. Badania przeznaczone są dla osób zdrowych, nieposiadających objawów koronawirusa, które potrzebują na przykład do pracy dokumentu potwierdzającego brak zakażenia.

Działajmy w myśl zasady #BielskoSobiePomaga

mp / bielsko.info, źródło: Grupa Diagnostyka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.