bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 1912

Policja ostrzega przed oszustami podajacymi się za CBŚP

W Bielsku-Białej grasują oszuści, którzy podszywają się pod policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji i próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób. Oszust i oszustka dzwonią do seniorów i twierdzą, że oszczędności zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone kradzieżą przez grupę przestępczą. Policja przypomina - policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem!

Telefony od fałszywych policjantów odebrało dzisiaj już kilku bielszczan. Dzwonią na zmianę kobieta i mężczyzna, przedstawiając się za policjanta z Centralnego Biura Śledczego. Przekonują starsze osoby, że rozpracowywują grupę przestępczą, która kradnie oszczędności bankowe lub wyłudza kredyty, posługując się danymi z ich dokumentów. Straszą, że w ten sposób szajka może ukraść pieniądze z konta. Proszą o wypłacenie pieniędzy i przekazanie ich policjantom lub przekazanie danych do konta uprawniających do wykonania przelewu. Przestępcom jak dotąd nie udało się nikogo oszukać.

PAMIĘTAJ!
  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.


Policja przypomina, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?
  • dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
  • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
  • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
  • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

mp / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.