bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 6304

Szlak spacerowy Bajkowe Bielsko-Biała wzbogaci się o nową rzeźbę

Miasto rozwija szlak spacerowy Bajkowe Bielsko-Biała, którego główne punkty wytyczają pomniki bohaterów kreskówek powstałych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych. Gotowy jest model kolejnej kompozycji rzeźbiarskiej z brązu, tym razem nawiązującej do serialu animowanego Porwanie Baltazara Gąbki.

Model kompozycji rzeźby nawiązującej do serialu "Porwanie Baltazara Gąbki" · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


Bohaterowie opartej na powieści Stanisława Pagaczewskiego kreskówki, która powstała w SFR w latach 70. ubiegłego wieku - Smok Wawelski oraz kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka - stoją przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu zaginionego uczonego Baltazara Gąbki.

Model kompozycji w skali ok. 1:6 wykonała bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Na podstawie tego modelu, po wprowadzeniu drobnych korekt, powstanie rzeźba o wymiarach zbliżonych do już istniejących rzeźb postaci bajkowych zdobiących Bielsko-Białą - Reksia, Bolka i Lolka oraz Pampaliniego z hipopotamem.

Miasto prowadzi obecnie formalności umożliwiające zawarcie umów na realizację tej kompozycji. Uzyskało już wszystkie niezbędne zgody właścicieli praw autorskich. Swoją zgodę na realizację rzeźby wyraziły spadkobierczynie twórcy wizerunku plastycznego bohaterów kreskówki Alfreda Ledwiga - współzałożyciela bielskiego Studia Filmów Rysunkowych oraz spadkobiercy praw autorskich do powieści Stanisława Pagaczewskiego.

Tak jak planowano wstępnie, Smok Wawelski z Bartolinim staną w obrębie placu Wojska Polskiego, a dokładnie na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Ratuszowej.

Realizacja rzeźby zaplanowana została na grudzień 2020 r. Na jej odsłonięcie prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do początku roku 2021.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.