bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 czerwca 2012
  • wyświetleń: 2147

W Bielsku wypożyczymy rowery?

Wypożyczalnie rowerów to już standard nie tylko w wielu miastach Zachodniej Europy. W Polsce taka możliwość jest już w Cieszynie i w Krakowie. Może zatem warto wdrożyć ją także u nas, bo że bielszczanie na rowerach kochają jeździć - przekonujemy się podczas każdej edycji rowerowych rajdów i happeningów.

rower
Rower to popularny wśród bielszczan i być może ulubiony środek transportu. Czy to wystarczy, by w mieście powstały wypożyczalnie?


Według koncepcji wypożyczalnie rowerów miałyby pojawić się w okolicach dworców PKP i PKS, na placu Ratuszowym, przy galeriach handlowych Sfera i Gemini Park, a także na Błoniach, w Cygańskim Lesie i w okolicach Szyndzielni. Chętny do pedałowania logowałby się w systemie internetowym lub terminalu przy pomocy karty płatniczej, brałby rower i jechał, gdzie tylko miałby ochotę. W kolejnym miejscu mógłby rower zwrócić. Pierwsze 20 lub 30 minut jazdy byłyby darmowe.

Miasto zorganizowało także spotkanie z firmą zajmującą się taką działalnością. Uczestniczący w nim przedstawiciele Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów zwrócili uwagę na znaczący szczegół techniczny - w innych miastach wypożyczane są rowery z trzema przerzutkami. W Bielsku musiałyby mieć ich siedem, bo miasto jest górzyste i nie brakuje tu podjazdów.

Do ustalenia zostają też kwestie bezpieczeństwa, bo w centrum miasta ścieżek rowerowych brakuje i rowerzyści musieliby jeździć po ulicach. Wydział promocji zwrócił się już do Miejskiego Zarządu Dróg z prośbą o analizę dotyczącą tej sprawy.

Jak wyjaśnia Anna Zgierska, naczelniczka wydziału promocji Urzędu Miasta, miasto nie chce zakładać wypożyczalni na własną rękę, ale raczej podpisać umowę z wyłonioną w przetargu firmą, która dostarczy sprzęt, będzie go serwisować i prowadzić poszczególne punkty.

Jeżeli okaże się, że pomysł uda się zrealizować, wypożyczalnie mogłyby pojawić się w przyszłym roku.

new / bielsko.info, źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.