bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 1923

Bielska straż pożarna podsumowała sezon grzewczy

Początek kwietnia to czas podsumowania kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Każdego roku w sezonie grzewczym, czyli od października do marca zwracamy uwagę na zagrożenia związanie z emisją tlenku węgla. Czad każdego roku zbiera śmiertelne żniwo, a czujka tlenku węgla lub dymu często ratuje życie.

W okresie od 1 października 2019 do 31 marca 2020 Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała 62 zdarzenia związane z uwalnianiem się tlenku węgla (o 26 zdarzeń mniej niż w sezonie 2018/2019). 23 osoby, w tym 7 dzieci z objawami zatrucia czadem zostało przewiezionych do szpitala (o 13 osób poszkodowanych mniej niż w sezonie 2018/2019). Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych, gdzie w poprzednim sezonie grzewczym czadem zatruły się dwie kobiety.

W okresie od 1 października 2019 do 31 marca 2020 Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała 104 pożary związane z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych w budynkach mieszkalnych wielo- i jednorodzinnych.

W dalszym ciągu wyjazdy do palących się sadzy w kominie to istna plaga. Po raz kolejny straż pożarna przypomina, że ważne jest regularne sprawdzanie i czyszczenie kominów oraz przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niestety użytkownicy mają różne powody by taką kontrolę odłożyć w czasie. Tymczasem taka usługa trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. Zgodnie z prawem, jeżeli ogrzewamy dom drewnem lub węglem, kominiarz musi pojawić się u nas minimum cztery razy w okresie grzewczym, jeżeli gazem lub olejem - dwa razy by wyczyścić przewody dymowe lub spalinowe. Natomiast przewody wentylacyjne muszą być sprawdzone minimum raz w roku. Jeśli naszym zaniedbaniem doprowadzimy do pożaru, wówczas możemy liczyć się z karą sięgającą nawet 5 tysięcy złotych.

Patrząc na statystykę w całym kraju możemy stwierdzić że było zdecydowanie bezpieczniej niż w poprzednim sezonie grzewczym.

Od 1 października 2019 do 31 marca 2020 państwowa straż pożarna odnotowała 3074 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, to o 768 mniej niż w poprzednim sezonie.

Zginęło 37 osób, a 1447 zostało poszkodowanych, tutaj również zanotowano spadek. W sezonie 2018/2019 zmarły 52 osoby, a ponad dwa tysiące osób zostało poszkodowanych.

Celem zmniejszenia ilości zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej w 2019 r. przygotowała przy współpracy z Prezydentem Miasta Bielska-Białej, Starostą Bielskim oraz wydziałami zarządzania kryzysowego ulotki informacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sezonie grzewczym, które zostały rozprowadzone do wszystkich współdzieleni mieszkaniowych.

mp / bielsko.info, źródło: KM PSP Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.