Wiadomości

  • 27 marca 2020
  • wyświetleń: 4676

Bielskie teatry zdobyły sześć nominacji do Złotych Masek

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ogłoszono nominacje w 52. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim.

Z okazji święta, życzenia wszystkim artystom i ludziom związanym z teatrem, złożył marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. - Dziękuję aktorom i pracownikom teatrów oraz oper za ubogacanie życia kulturalnego i społecznego mieszkańców. Szczególnie dziś, kiedy z uwagi na stan epidemii zostajemy w domach, niezwykle cenna jest Wasza oferta on-line. Życzę Państwu zdrowia, optymizmu i kolejnych sukcesów artystycznych - podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Wśród nominowanych znalazły się przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.

Przedstawienia zostały ocenione w 10 kategoriach: spektakl roku i spektakl dla młodych widzów - obie kategorie mają charakter honorowy, a także: aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, aktorstwo za rolę wokalno-aktorską, aktorstwo za rolę drugoplanową, reżyseria, scenografia oraz nagroda specjalna - które mają charakter pieniężny i w tym roku nagrody wynoszą po 10 tys. zł każda.

Zgodnie z regulaminem przyznawania nagrody, w każdej z kategorii wskazano po trzy nominacje. Wobec braku nominacji w kategorii choreografia/ruch sceniczny, przyznano 6 nominacji w kategorii nagroda specjalna.

Termin i sposób ogłoszenia laureatów Złotych Masek zostanie przedstawiony, gdy tylko będzie to możliwe. Zapraszamy do monitorowania informacji na stronie Województwa Śląskiego.

Nominacje do nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2019:Kategoria SPEKTAKL ROKU
1. „ROSEMARY” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
2. „WILQ SUPERBOHATER” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
3. „ŹLI ŻYDZI” Joshuy Harmona w reżyserii Marcina Sławińskiego w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
1. „ŁYSEK Z POKŁADU IDY” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.
2. „TUWIM DLA DZIECI” na podstawie wierszy Juliana Tuwima w reż. Jerzego Jana Połońskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
3. „OPOWIEŚCI ZE ZMYŚLONEGO CYRKU” w reżyserii Marty Kuczyńskiej i Jacka Timingeriu w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
1. AGNIESZKA KWIETNIEWSKA za rolę Kurta Gerrona w spektaklu „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom” Jolanty Janiczak w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz za udział w spektaklu „Dead Girls Wanted” Jolanty Janiczak i Grzegorza Stępniaka w reżyserii Wiktora Rubina w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
2. ALEKSANDRA PRZYBYŁ za rolę Rose w spektaklu „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
3. MARTA GZOWSKA-SAWICKA za rolę Wolanda w spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
1. KRZYSZTOF SATAŁA za rolę Liam’a w spektaklu „Źli Żydzi” Joshuy Harmona w reżyserii Marcina Sławińskiego w Teatrze Nowym w Zabrzu.
2. DARIUSZ CHOJNACKI za rolę Wilq’a w spektaklu „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
3. ARTUR ŚWIĘS za rolę Führera w spektaklu „On wrócił” Timura Vermesa w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH
1. DAGMARA WŁOSZEK-RABSKA za rolę Pchły w spektaklu „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy w adaptacji i reżyserii Lucyny Sypniewskiej w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej.
2. MICHAŁ SKIBA za rolę Łyska w spektaklu „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.
3. GRZEGORZ ECKERT za rolę Kuboka w spektaklu „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ
1. KAMIL FRANCZAK za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret” w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
2. WIKTORIA WĘGRZYN-LICHOSYT za rolę Kaliny w spektaklu „Wyspa Kalina” w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
3. GABRIELA GOŁASZEWSKA za rolę Adiny w spektaklu „Napój Miłosny” Gaetano Donizettiego w reżyserii Karoliny Sofulak w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ
1. AGNIESZKA BIEŃKOWSKA za rolę Doryny w spektaklu „Tartuffe” Moliera w reżyserii Rudolfa Zioło w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
2. JADWIGA GRYGIERCZYK za role: Chochoła, Widma, Stańczyka, Hetmana, Rycerza Czarnego, Upiora, Wernyhory w spektaklu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
3. BOGUMIŁA MURZYŃSKA za role Minnie i Matki Rose w „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria REŻYSERIA
1. REMIGIUSZ BRZYK za reżyserię spektaklu „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
2. WOJCIECH FARUGA za reżyserię „Rosemary” Magdy Fertacz w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
3. JUSTYNA ŁAGOWSKA za reżyserię spektaklu „Opowieść wigilijna” Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria SCENOGRAFIA
1. IGA SŁUPSKA i SZYMON SZEWCZYK za scenografię i kostiumy do spektaklu „Wilq Superbphater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz do spektaklu „Między ustami a brzegiem pucharu” Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
2. MARCIN CHLANDA za scenografię do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
3. WOJCIECH FARUGA za scenografię do spektaklu „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY - NIE PRZYZNANO

Kategoria NAGRODA SPECJALNA
1. ANNA GODOWSKA WRAZ Z TANCERZAMI za zbiorową kreację choreograficzną w spektaklu N/EBO - spektaklu dyplomowym studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.
2. KAROL NEPELSKI za muzykę do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
3. KATARZYNA KOSTRZEWA za ruch sceniczny w reżyserowanym przez siebie spektaklu „i romanse” Ignacego Karpowicza w Teatrze Czwarta Scena.
4. TEATR NOWY W ZABRZU za organizację Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA.
5. FIVE O’CLOCK ORCHESTRA w składzie: Tadeusz Orgielewski (kornet), Piotr Górka (kontrabas), Sebastian Łobos (piano), Janusz Sołtysik (saksofon), Andrzej Wardęga (perkusja) za muzykę w spektaklu „Czyż nie dobija się koni?" Horace’a McCoy’a, w reżyserii Magdaleny Piekorz w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
6. MIROSŁAW NEINERT wraz z TEATREM KOREZ za 30 lat działalności artystycznej.

BM / bielsko.info

źródło: Urząd Marszałkowski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj