Wiadomości

  • 27 marca 2020
  • wyświetleń: 3734

Pożar garażu w Jasienicy. Policjanci ewakuowali domowników

W czwartek, 26 marca około godziny 22:45 w Jasienicy przy ul. Łaziańskiej doszło do pożaru garażu przy budynku jednorodzinnym. Dym przedostał się do części mieszkalnej. Interweniowało siedem zastępów straży pożarnej, policja i pogotowie ratunkowe. Na szczęście nad sytuacją udało się szybko zapanować.

Loading...


Strażacy szybko ustalili, że pali się pomieszczenie w którym magazynowane są trociny, a samo pomieszczenie znajduje się w podpiwniczeniu garażu. Z informacji uzyskanej od policji i mieszkańców strażacy ustalili, iż z budynku mieszkalnego prowadzi podziemna przewiązka łącząca podpiwniczenie garażu z domem. Jeszcze przed przyjazdem pierwszego zastępu straży pożarnej, policjanci z miejscowego komisariatu wyprowadzili dwie kobiety z zadymionej części mieszkalnej. Panie zostały przebadane przez przybyłych na miejsce ratowników medycznych - nie było konieczności hospitalizacji.

Działania zastępów straży polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu. Jeden prąd podano od góry przez duży właz zasypowy, a drugi od strony budynku mieszkalnego przez wcześniej wspomnianą przewiązkę. Po lokalizacji i ugaszeniu pożaru przystąpiono do oddymienia pomieszczeń, oraz do usunięcia części trocin z pomieszczenia na zewnątrz budynku i ich systematycznym przelewaniu. Budynek mieszkalny przewietrzono i sprawdzono za pomocą czujnika CO (brak zagrożenia).

Podczas dokonywania rozpoznania ustalono iż budynek ten ani żadne osoby w nim mieszkające nie były objęte kwarantanną. Strażacy apelują do mieszkańców o nie ukrywanie faktu choroby lub kwarantanny.

st.kpt.mgr inż. Patrycja Pokrzywa
Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-BiałejProsimy, aby przed strażakami nie ukrywać faktu pobytu w miejscach, gdzie występował koronawirus, a także faktu, że ktoś przebywa na kwarantannie z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem.

Dyżurny odbierający telefoniczną prośbę o pomoc skierowaną do strażaków zawsze o to zapyta. Ukrywanie tego faktu może doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy strażacy zostaną, zgodnie z procedurami wyłączeni z działań ratowniczo-gaśniczych, w celu przebadania lub objęcia ich 14-dniową kwarantanną.

W większości przypadków, w trakcie naszych interwencji udzielamy także pomocy przedmedycznej. Informacja o możliwości kontaktu z koronawirusem umożliwi strażakom jeszcze lepsze zabezpieczenie się w czasie niesienia pomocy, a po powrocie do jednostek będziemy wiedzieli, że musimy np. zdezynfekować sprzęt, którego używaliśmy w trakcie interwencji.

Jednocześnie zapewniamy, że nigdy udzielenia pomocy nie odmówimy. Apelujemy o rozsądek i rzetelność w informowaniu nas o możliwości kontaktu z koronawirusem. Jeśli tylko będziemy o zagrożeniu wcześniej wiedzieć, to z możliwością ekspozycji na wirusa spokojnie sobie poradzimy, zapewniając bezpieczeństwo osobie poszkodowanej i strażakom.

sid / bielsko.info

źródło: KM PSP Bielsko-Biała, FB/bielskiedrogi

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.