Reklama

Wiadomości

  • 24 lutego 2020
  • wyświetleń: 3661

Okoliczne gminy przystępują do bielskich aglomeracji. Chodzi o ścieki

Rada Miejska, przyjmując stosowne uchwały na ostatniej sesji, dokonała korekty obszarów i granic dwóch aglomeracji utworzonych wcześniej przez Sejmik Województwa Śląskiego w Katowicach, w związku z realizacją Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych. Są to Aglomeracja Bielsko-Biała Wapienica i Aglomeracja Bielsko-Biała Komorowice.

oczyszczalnia ścieków
fot. AQUA / spacery360.pl


W obu aglomeracjach miasto Bielsko-Biała pełni funkcję gminy wiodącej z uwagi na największą tzw. równoważną liczbą mieszkańców i tym samym ma obowiązek dokonania przeglądu obszaru i granic utworzonych aglomeracji i wnoszenia korekt.

Wyznaczona w 2016 roku Aglomeracja Bielsko-Biała Wapienica, w skład której wchodzą miasto Bielsko-Biała, gmina Jaworze i gmina Jasienica, skupiona jest wokół wapienickiej oczyszczani ścieków. Z powodu nowych planów rozbudowy kanalizacji na obszarze istniejącej aglomeracji oraz wzrostu liczby jej mieszkańców musiały nastąpić zmiany granic i obszaru aglomeracji. Gminy wchodzące w skład aglomeracji zawarły w tej sprawie porozumienie.

Druga wyznaczona w 2016 roku na terenie naszego miasta Aglomeracja Bielsko-Biała Komorowice (oczyszczalnia ścieków w Komorowicach), w skład której wchodzą miasto Bielsko-Biała, gmina Buczkowice, miasto Szczyrk i gmina Wilkowice, też zmieniła obszar i ma nowe granice z podobnego powodu - wzrostu liczby mieszkańców i nowych planów rozbudowy kanalizacji. Chęć przyłączenia do tej aglomeracji wyraziła też gmina Bestwina. W tej sprawie również zawarto stosowne porozumienia.

ab / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.