REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 14 lutego 2020
  • 15 lutego 2020
  • wyświetleń: 14376

Dwie nowe trasy Enduro Trails. To jedna z ostatnich inwestycji

To już jedne z ostatnich inwestycji, jeśli idzie o górskie ścieżki rowerowe na terenie Bielska-Białej. W tym roku planowana jest budowa dwóch tras, które pozwolą połączyć nasz słynny kompleks Enduro Trails ze ścieżkami powstającymi u sąsiadów - w Bystrej i Szczyrku.

enduro trails
Enduro Trails Bielsko-Biała · fot. UM Bielsko-Biała


Sukces kompleksu Enduro Trails Bielsko-Biała, górskich zjazdowych i podjazdowych tras rowerowych, zachęca okoliczne gminy do budowy podobnych obiektów na swoim terenie. Osoby aktywnie działające w bielskim środowisku rowerowym, które były inicjatorami budowy bielskich tras, zauważyły możliwość połączenia tych obiektów w poszczególnych gminach w jedną dużą strukturę.

Taka łączona trasa może obejmować duży obszar Beskidów, umożliwiając osobom uprawiającym sporty rowerowe lub po prostu aktywny wypoczynek na wykonanie nawet kilkudziesięciokilometrowej pętli i powrót do miejsca startu. Dlatego też Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w 2018 i 2019 roku analizował możliwości połączenia lub zbliżenia bielskiego kompleksu do podobnych struktur budowanych lub planowanych do wykonania w najbliższej przyszłości w gminie Szczyrk i Bystra. Działania te zaowocowały powstaniem dwóch projektów.

Pierwszy to trasa roboczo nazywana Klimczok, która będzie prowadzić z okolic wzniesienia Klimczok do okolicy górnej stacji kolejki gondolowej na Szyndzielni. Ma ona zbliżyć bielski kompleks do podobnej struktury powstającej w gminie Szczyrk, ale także zwiększyć bezpieczeństwo na szlaku pieszym, prowadzącym z Klimczoka na Szyndzielnię, dzięki rozdzieleniu ruchu rowerowego i pieszego. Trasa będzie mieć długość około 2400 m.

Drugim łącznikiem będzie trasa prowadząca z okolicy przełęczy Kozia, gdzie kończy się trasa RockNRolla, w okolicę połączenia ulicy Partyzantów i ulicy Zielnej w gminie Bystra (długości około 900 m) oraz odcinek trasy podjazdowej (długości około 300 m) prowadzący z tego miejsca drogą leśną w okolicę tzw. siodła pod Równią. Odcinek podjazdowy ma umożliwić kwaterującym się w gminie Bystra bezpośredni wjazd na trasy bielskiego kompleksu. Powyższe trasy są planowane do wybudowania w 2020 r. Wyłonienie wykonawcy bądź wykonawców odbędzie się w trybie przetargu nieograniczonego.

Oprócz przygotowywania budowy tych tras - łączników trwają analizy możliwości wykonania jeszcze jednej, ostatniej już trasy zjazdowej, roboczo nazywanej Rodzinna. - W zamierzeniu miałaby to być trasa łatwa w kategorii zielona na stoku Dębowca. Jednakże projekt ten jest obecnie na etapie rozmów z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe, gdyż część tej trasy musiałaby prowadzić po terenie leśnym administrowanym przez PGL - informuje Wydział Gospodarki Miejskiej.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj