Reklama

Wiadomości

  • 14 lutego 2020
  • wyświetleń: 3336

Nowe urządzenia diagnostyczne w Szpitalu Wojewódzkim

Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Wojewódzkiego ma nowoczesne urządzenia, które pozwalają zdiagnozować, a następnie usunąć nawet najdrobniejszą zmianę pęcherza moczowego. Rak tego narządu należy do często występujących nowotworów, w ciągu roku w tym szpitalu nowotwory pęcherza rozpoznawane są u ok. 300 pacjentów.

diagnostyka
Nowe urządzenia diagnostyczne w Szpitalu Wojewódzkim · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Szpital Wojewódzki posiada tor wizyjny do diagnostyki i leczenia powierzchownych guzów pęcherza moczowego. Urządzenie kosztowało ponad 230 tys. zł. Dzięki kamerze używanej w tym zestawie można zobrazować najdrobniejsze zmiany nowotworowe, istnieje również możliwość powiększania obrazu badanego obszaru. Dodatkowo zakupiony sprzęt posiada źródło światła typu NBI, czyli Narrow Band Imagin. To specjalna, nieinwazyjna metoda diagnozowania za pomocą właściwości fal świetlnych, która pozwala znacznie dokładniej zobaczyć strukturę oraz rozmieszczenie naczyń krwionośnych.

W zielonym i niebieskim filtrze lepiej widać miejsca, w których ukrwienie jest znaczniej bardziej intensywne. Dla specjalisty to sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Nierzadko okazuje się, że doszło do pierwszych zmian nowotworowych.

- Często są to bardzo drobne zmiany. Ich przeoczenie mogłoby oznaczać, że dojdzie do wznowienia raka. Nowy aparat pozwala nam uniknąć takich sytuacji. Możemy precyzyjnie usunąć wszelkie, nawet najdrobniejsze oznaki raka - wyjaśnił lekarz urolog Grzegorz Kies. Specjalista podkreślił, że stosowanie tego typu toru wizyjnego ogranicza czas hospitalizacji pacjenta.

Z kolei aparat do biopsji fuzyjnej prostaty wyposażony jest w nowoczesną metodę obrazowania i innowacyjny system fuzji, czyli nakładania obrazów USG i rezonansu magnetycznego (MRI). Dzięki temu można namierzać miejsca, w których zachodzi podejrzenie, że doszło do zmian nowotworowych. Zestaw do biopsji fuzyjnej prostaty kosztował prawie 710 tys. zł.

Tor wizyjny oraz zestaw do biopsji prostaty kupiono w ramach realizacji w projektu Zdrowy Śląsk! Zwiększenie dostępności i jakości świadczeń medycznych w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej poprzez doposażenie i wymianę sprzętu medycznego. Dofinansowanie, które uzyskał szpital do programu Zdrowy Śląsk, wyniosło 15,5 mln złotych.

ab / bielsko.info

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.