Wiadomości

  • 12 lutego 2020
  • 15 lutego 2020
  • wyświetleń: 7504

Coraz mniej pieców kaflowych w zasobach komunalnych

Miasto Bielsko-Biała pozyskało dofinansowanie w kwocie około 2,2 mln zł dla projektu Poprawa efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Bielsku-Białej. Projekt ten realizuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Coraz mniej pieców kaflowych w zasobach komunalnych
Coraz mniej pieców kaflowych w zasobach komunalnych · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


Projekt obejmuje remont dziewięciu budynków w ramach programu Poprawa efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Bielsku-Białej. Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim. Przedsięwzięcie współfinansowane będzie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Poddziałanie 1.7.1.

Realizacja zadania rozłożona została na lata 2019-2020, prace są w toku. Remonty odbywają się w budynkach - przy ul. Jana Kochanowskiego 1, 3, 5 oraz 7, Sikornik 12A, 11 Listopada 22 oraz Lipnickiej 64, 66 i 70. W przypadku budynków przy ul. Jana Kochanowskiego 1, 3, 5 oraz 7 prowadzony jest remont elewacji wraz z ociepleniem styropianem. W pozostałych ocieplane są stropy nad ostatnimi elewacjami, wymieniana jest stolarka okienna i drzwiowa, lokale są wyposażane w etażowe ogrzewanie gazowe.

- Ocieplenie wszystkich budynków nie było możliwe. Poza wymienionymi nie pozwoliły na to ich walory architektoniczne i wpisanie do ewidencji zabytków - informuje dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Ireneusz Kiecak.

Dzięki realizacji tego zadania przede wszystkim w 78 lokalach mieszkalnych zlikwidowane zostanie ogrzewanie piecowe (węglowe) i zastąpi je ogrzewanie gazowe, co znacząco wpłynie na zmniejszenie niskiej emisji. Z kolei wymiana stolarki okiennej, ocieplenie stropów oraz ścian w niektórych budynkach zmniejszy ich zapotrzebowanie na energię cieplną i ograniczy koszty użytkowania lokali. Nie bez znaczenia jest również efekt poprawy stanu wizualnego elewacji remontowanych budynków.

- Wszystko to wpisuje się w priorytety polityki remontowej Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, które obejmują rewitalizację zabytkowej substancji miasta połączoną z podejmowaniem wyzwań współczesności w zakresie czystości powietrza i obniżaniem zapotrzebowania budynków na energię - podkreśla dyrektor ZGM.

Całkowity koszt zadania wyniesie 7.055.449,96 zł, z czego dofinansowanie ze środków europejskich to kwota 2.271.052,52,50 zł.

Jak informuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, ten projekt jest jednym z wielu, jakie realizuje on, aby ograniczać niską emisję z budynków komunalnych. W 2020 r. planuje przeznaczyć ponad 1,5 mln zł na program wymiany ogrzewania z piecowego na gazowe w około 60 lokalach mieszkalnych. Dodatkowo ZGM planuje też podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej budynków przy ul. Stefana Batorego 19 i 21 (łącznie 15 lokali mieszkalnych).

Zmiana sposobu ogrzewania będzie także następować w trakcie innych zaplanowanych na ten rok kompleksowych remontów budynków, m.in. przy ul. Wyzwolenia 6a, Jana Kochanowskiego 1a i 5a oraz Cieszyńskiej 31a oraz przy okazji remontów pustostanów lokali mieszkalnych. Wszystkie te działania powinny na koniec roku przynieść efekt w postaci kolejnych ok. 300 lokali mieszkalnych, w których zlikwidowane zostaną kopcące piece kaflowe. W roku 2019 r. działania ZGM doprowadziły do likwidacji pieców kaflowych na węgiel w 278 lokalach.

new / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj