bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 lutego 2020
  • wyświetleń: 1823

Na rower - okulary korekcyjne czy soczewki?

Materiał partnera:

Przejażdżka rowerowa może dostarczyć wiele frajdy. Pewien problem może jednak pojawić się w przypadku osób z wadą wzroku. Czy okulary korekcyjne na rower są bezpiecznym rozwiązaniem czy może warto jednak wybrać do tego celu soczewki kontaktowe?

Na rower - okulary korekcyjne czy soczewki?


Okulary korekcyjne do jazdy roweremMoże wydawać się, że okulary korekcyjne do jazdy rowerem nie są dobrym pomysłem. Szkła mogą łatwo opryskać się deszczem albo co gorsza - zaparować utrudniając widoczność, a w przypadku nieszczęśliwego upadku z roweru, okulary korekcyjne mogą stać się przyczyną skaleczenia. Okazuje się jednak, że zdaniem specjalistów nie ma żadnych przeciwskazań do używania okularów korekcyjnych podczas jazdy rowerem, pod warunkiem, że okulary te są odpowiednio przystosowane. Do polecanych modeli należą m.in. okulary korekcyjne Miu Miu, Ich innowacyjna warstwa powierzchniowa - hydrofobowy efekt lotosu - stanowi skuteczną ochronę przed brudem, wodą, tłuszczem, a także zapobiega zamgleniu okularów podczas deszczu. Dodatkowo, okulary te możemy wyposażyć w soczewki polaryzacyjne, które są szczególnie przydatne podczas uprawiania sportów na świeżym powietrzu, ze względu na ich właściwości odfiltrowywania odblasków, dzięki czemu zwiększa się ostrość widzenia. Gdyby tego było mało, okulary korekcyjne Miu Miu możemy także wzbogacić o soczewki samokolorujące, które będą spełniały funkcję okularów przeciwsłonecznych.

Soczewki kontaktowe na rowerJeśli należymy do zwolenników soczewek kontaktowych, najodpowiedniejsze do jazdy rowerem będą soczewki silikonowo-hydrożelowe, które zapewniają dopływ tlenu do rogówki i zapobiegają wysuszaniu oczu, do którego może dojść pod wpływem silnego wiatru podczas jazdy. Pamiętajmy jednak, że soczewki, w przeciwieństwie do okularów korekcyjnych, nie zapewnią:

  • ochrony przed owadami i zanieczyszczeniami odpryskującymi spod kół,
  • ochrony przed słońcem,
  • ochrony przed odblaskami słonecznymi.


Do istotnych wad soczewek kontaktowych należy także konieczność wyjątkowej dbałości o higienę w ich użytkowaniu oraz ograniczenia związane z ich terminem przydatności.

Względy słuszności przemawiają zatem bardziej za okularami korekcyjnymi, które możemy nabyć zarówno w salonach optycznych jak i sklepach internetowych, takich jak choćby Duosshop.pl.