Reklama

Wiadomości

  • 6 lutego 2020
  • 9 lutego 2020
  • wyświetleń: 3681

Oszuści znów dzwonią do starszych bielszczan. Ostrzegajmy seniorów!

W Bielsku-Białej grasują oszuści, którzy podszywają się pod policjantów z komendy wojewódzkiej i próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób. Oszust dzwoni do seniorów i twierdzi, że oszczędności zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone atakiem hakerskim i należy je przekazać stróżom prawa. Przypominamy - policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem!

Telefony od fałszywych funkcjonariuszy odebrało dzisiaj już kilku bielszczan. Oszust przedstawił się za policjanta z komendy wojewódzkiej. Przekonywał starsze osoby, że pracuje nad grupą przestępczą, która kradnie oszczędności bankowe.

Informował, że oszczędności seniorów zdeponowane na rachunkach bankowych są zagrożone atakiem hakerskim. Straszył, że szajka może ukraść pieniądze z konta. Prosił o wypłacenie pieniędzy i przekazanie ich policjantom.

Seniorzy nie dali się nabrać, w porę przerwali rozmowy i o całym zajściu powiadomili Policję.

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł! Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

ab / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.