Wiadomości

  • 31 stycznia 2020
  • 3 lutego 2020
  • wyświetleń: 40675

[ZDJĘCIA] Dewastacja 136-letniej kapliczki na "Przełęczy u Panienki"!

W piątek, 31 stycznia około godziny 13:00 do naszej redakcji wpłynęła informacja o dewastacji kapliczki znajdującej się na "Przełęczy u Panienki". To miejsce znajduje się pomiędzy szczytami Groniczek i Chrobacza Łąka. Nazwa przełęczy pochodzi właśnie od kapliczki z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny („Panienki”)

Dewastacja kapliczki na Przełęczy u Panienki · fot. sid / bielsko.info


Kapliczka została ufundowana w 1884 roku przez nadleśniczego dóbr Kozy, Juliusza Beinlicha, jak głosi tradycja - z wdzięczności za cudowne ocalenie życia przed wilkami. Znajdujący się w górnej części obraz - wizerunek Madonny Częstochowskiej - ufundowany został w 1933 roku przez Julię i Jerzego Giernlów z Krakowa, związanych rodzinnie z Kozami. Wyryty w kamieniu napis dotyczy fundatora i daty fundacji.

Kapliczka przetrwała 136 lat i najprawdopodobniej w okresie od środy do piątkowego południa została doszczętnie zdewastowana. Ktoś zniszczył wizerunek Madonny Częstochowskiej, uszkodził szklane elementy i rozrzucił po okolicy pamiątki religijne pozostawione przez wiernych. Zdewastowane jest także najbliższe otoczenie kapliczki - wyrwano kwiaty, połamano donice i ławeczki. Figurka przedstawiająca Jezusa na krzyżu jest połamana na kilka części i rozrzucona po okolicznych zaroślach.

W niedzielę wieczorem zatrzymano 40-letniego mieszkańca Bielska-Białej, który jest podejrzany o akt wandalizmu na Wzgórzu Trzy Lipki i Przełęczy u Panienki. Więcej szczegółów w artykule "Zatrzymano 40-latka podejrzanego o profanację kapliczki i krzyża".

sid / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.