bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 30 stycznia 2020
  • wyświetleń: 4032

Nie cofnął licznika, po prostu wymienił urządzenie na "młodsze"

Policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli 30-latka z Bielska-Białej, który w swoim nissanie wymienił drogomierz na inny, z przebiegiem mniejszym o ponad 100 tys. km. Przypomnijmy, że od 1 stycznia br., podczas każdej kontroli drogowej, policjanci spisują stan licznika, zaś odczytane wskazania automatycznie trafiają do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ingerencja w drogomierz, nawet w najbardziej sprytny sposób, jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 5 lat więzienia.

W środę około godziny 10.30 na bielskiej ulicy Chełmońskiego mundurowi z drogówki zatrzymali do kontroli osobowego nissana. Podczas weryfikacji przez policjantów stanu licznika okazało się, że rozbieżności we wskazywanym przebiegu pojazdu z danymi posiadanymi przez policjantów sięgają ponad 100 tys. kilometrów. Mundurowi powiadomili o tym fakcie oficera dyżurnego bielskiej komendy, który na miejsce skierował technika kryminalistyki oraz policyjnego detektywa.

Śledczy odkryli, że drogomierz pojazdu nie został cofnięty, ale w całości wymieniony. Jak się okazało, 30-letni właściciel pojazdu kilka miesięcy wcześniej wymienił całe urządzenie na „młodsze” o ponad 100 tys. km.

Nowe przepisy kodeksu karnego stanowią, że ingerowanie we wskazania drogomierza pojazdu jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Odpowiedzieć za ten występek może zarówno osoba, która licznik pojazdu cofa, jak i właściciel lub posiadacz pojazdu, zlecający taką usługę.

Oczywiście drogomierz liczący przebieg pojazdu można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Mianowicie jest to możliwe tylko w przypadku jego uszkodzenia lub konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby w terminie 14 dni właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Sprawą 30-latka zajmą się teraz śledczy z drugiego komisariatu.

Stan licznika z ostatniego badania technicznego można sprawdzić korzystając z usługi Mój Pojazd. Jeśli chcesz nabyć używane auto albo potwierdzić informacje podawane przez jego właściciela, możesz skorzystać z usługi Historia Pojazdu.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.