bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 29 stycznia 2020
  • 1 lutego 2020
  • wyświetleń: 4406

Bielszczanin został szefem GOPR-u. Gratulacje od samorządowców

Od 1 stycznia 2020 roku Jerzy Siodłak - dotychczasowy naczelnik Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - pełni funkcję naczelnika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. 28 stycznia był gościem sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej. Prezydent Jarosław Klimaszewski oraz przewodniczący RM Janusz Okrzesik uroczyście podziękowali mu za jego wieloletnią pracę w beskidzkim GOPR.

siodłak
Jerzy Siodłak na sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


- Dziękuję bardzo za pamięć i kwiaty. Od kilku miesięcy ze względów praktycznych pomieszkuję w Zakopanem, jednak od 1991 roku jestem mieszkańcem Starego Bielska, i proszę mi wierzyć, nie zamierzam zamieniać go na Zakopane. Praca na Podbeskidziu i współpraca z Bielskiem-Białą i tutejszymi gminami była dla mnie przyjemnością, moim kolegom z innych regionów mogłem postawić ją za wzór. Wielu z nich zazdrościło mi modelu współpracy, jaki udało się nam tutaj wypracować. Dzięki temu, gdy przyszło do konkretnego działania ratowniczego, potrzebujący mogli zawsze na nas liczyć. Zapewniam, że Bielsko-Biała pozostaje w moim sercu i będę tutaj wracał i mieszkał. Polecam się pamięci i zapraszam - jak ktoś będzie w Zakopanem - na kawę - mówił naczelnik GOPR w Polsce Jerzy Siodłak.

Warto przypomnieć, że Jerzy Siodłak jest ratownikiem górskim od 1986 r., najpierw pracował jako ochotnik, a od 1991 r. jako ratownik zawodowy. W roku 1992 r. objął stanowisko szefa służby ds. bezpieczeństwa w górach w Grupie Beskidzkiej GOPR. W 1997 r. został powołany na stanowisko naczelnika Grupy Beskidzkiej GOPR, którą to funkcję pełnił do końca 2019 roku. W latach 1994-2017 był członkiem międzynarodowej Komisji Ratownictwa Górskiego Ikar.

Od 2010 r. do zakończenia prac nad Ustawą o bezpieczeństwie w górach, ratownictwie górskim i na zorganizowanych terenach narciarskich, uczestniczył w Sejmie RP w pracach komisji i brał czynny udział w tworzeniu zapisów ustawowych, służąc swoją wieloletnią wiedzą i doświadczeniem. Przez cały czas swojej służby wielokrotnie czynnie uczestniczył w działaniach ratowniczych - zarówno jako członek ekip, jak i kierownik działań ratunkowych. Oprócz działań w górach uczestniczył także w akcjach niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, m.in. trzęsienia ziemi w Armenii w 1988 r., akcjach powodziowych w 1997, 2000 i 2002 r. czy w akcjach pomocy ludziom odciętym w górskich rejonach Podbeskidzia podczas intensywnych opadów śniegu albo powstających osuwisk. Bardzo ważną działalnością Jerzego Siodłaka jest działalność profilaktyczna.

Brał udział w tworzeniu i sam tworzył filmy i materiały edukacyjne dotyczące zachowań w górach oraz postępowania w sytuacjach występujących niebezpieczeństw. Swoją bogatą wiedzę na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa w górach przekazywał także podczas akcji profilaktycznych, spotkań oraz zajęć w szkołach. Tak szeroka i pełna zaangażowania służba zaowocowała przyznaniem wielu wyróżnień, J. Siodłak otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Za Ofiarność i Odwagę (dwukrotnie), Odznakę Honorową PCK II ST, Złotą Odznakę Za zasługi w zwalczaniu powodzi, Brązowy i Srebrny Medal Za zasługi dla policji, Srebrną i Złotą Odznakę Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej.

1 stycznia 2020 r. Jerzy Siodłak rozpoczął pełnienie obowiązków naczelnika krajowego GOPR z siedzibą w Zakopanem - obejmującego obszar całego kraju i nadzorowanie siedmiu Grup Regionalnych GOPR działających w Polsce.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.