bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 23 stycznia 2020
  • wyświetleń: 3089

Jak zmienić ubezpieczyciela w OC?

Materiał partnera:

Rynek ubezpieczeń zmienia się dość dynamicznie, dlatego atrakcyjna oferta bardzo szybko może stać się mniej korzystna w odniesieniu do konkurencyjnej polisy. Z tego powodu wielu kierowców zastanawia się, czy i jak zmienić ubezpieczyciela. Sprawdzamy, kiedy jest to możliwe.

Różnica między najdroższym a najtańszym ubezpieczeniem OC może wynieść nawet kilkaset złotych. Nie dziwi więc fakt, że właściciele pojazdów są zainteresowani zmianą towarzystwa ubezpieczeniowego w trakcie trwania umowy. Zła wiadomość jest taka, że jest to możliwe tylko w konkretnych przypadkach.

Zmiana ubezpieczyciela OC - tylko w ramach nowej umowy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowa ubezpieczeniowa zawierana jest na okres 12 miesięcy. Zmiana ubezpieczyciela OC możliwa jest więc dopiero w momencie wygasania aktualnej polisy. W takim przypadku należy złożyć wypowiedzenie umowy (np.: za pomocą strony wypowiadamoc.pl) - najlepiej na kilka dni przed terminem wygaśnięcia. Dzięki temu nie dojdzie do automatycznego przedłużenia umowy.

Zmiana ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy - kiedy to możliwe?

Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa w trakcie trwania umowy, ale wyłącznie w kilku konkretnych przypadkach.

Wypowiedzenie umowy zawartej na odległość

Przepisy wskazują na możliwość złożenia wypowiedzenia umowy OC zawartej na odległość. Co to oznacza? Taka opcja dotyczy wyłącznie tych kierowców, którzy zdecydują się wykupić polisę przez internet lub telefonicznie.

W tym przypadku wypowiedzenie można złożyć w dowolnym momencie, jednak nie później niż po 30 dniach od zawarcia umowy. Wówczas ubezpieczyciel zwróci składkę w wysokości proporcjonalnej do okresu wykorzystanej ochrony.

Wypowiedzenie umowy po nabyciu ubezpieczonego auta

Często zdarza się, że auto sprzedawane jest wraz z ważną polisą. W takiej sytuacji ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela, jednak nabywca wcale nie musi z niej korzystać. Ma prawo do złożenia wypowiedzenia OC w dowolnym momencie (więcej w tym temacie można doczytać na autoumowa.pl)

Składasz wypowiedzenie? Musisz wykupić nowe ubezpieczenie

Jeśli składasz wypowiedzenie OC, musisz mieć wykupione nowe ubezpieczenie. Chcąc skorzystać z atrakcyjnej finansowo oferty i nie przepłacać, warto wejść na stronę https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/ .Znajdziesz tam kalkulator ubezpieczeń, na podstawie którego dotrzesz do najtańszych polis. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz, podając dane swoje i pojazdu, a także odpowiadając na kilka innych pytań. W informacji zwrotnej otrzymasz pełny wykaz ubezpieczycieli - wraz z zaproponowanymi składkami. Potem nie pozostaje nic innego jak wybrać najtańszą ofertę i podpisać umowę.

Pamiętaj! Brak ważnego OC skutkuje poważnymi karami finansowymi. Za przerwę trwającą powyżej 14 dni, możesz zapłacić ponad 4000 zł - w przypadku pojazdów osobowych. Dlatego warto szybko i wygodnie porównać dostępne oferty, a następnie wykupić najtańsze ubezpieczenie. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji związanych z brakiem polisy OC.