bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 22 stycznia 2020
  • wyświetleń: 1031

Jeśli nie leasing, to co? Inne formy finansowania

Materiał partnera:

Spośród wszystkich sposobów finansowania to leasing stał się tym najpopularniejszym w ostatnich latach. Nie wyparł jednak innych form pozyskiwania pieniędzy na niezbędne środki trwałe. Dlatego rozglądając się za zewnętrznym finansowaniem, spotkamy się z ofertami kredytów celowych np. na samochód lub inwestycyjnych, a także różnego typu pożyczek. Czym różnią się od leasingu, kto ich udziela i na jakich zasadach? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania.

Jeśli nie leasing, to co? Inne formy finansowania


Kredyt - produkt znany od latNie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o różnego rodzaju kredytach. Na wypadek, gdyby jednak tak było, szybko powiedzmy, czym są. Kredyt to umowa udostępnienia klientowi przez bank środków na sfinansowanie konkretnego celu - np. zakupu pojazdu lub mieszkania. Pieniądze udostępniane są na określony cel i czas, a kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać je w sposób godny z zapisem umowy, a także zwrócić bankowi daną kwotę wraz z odsetkami i prowizją.

Nie bez powodu mówimy o banku, jest to bowiem jedyna instytucja, która ma prawo do udzielania kredytów. Dodatkowo umowa kredytu musi być sporządzona na piśmie.

Pożyczka - większa swoboda wydatkówW odróżnieniu od kredytu, pożyczka może być udzielana przez osoby fizyczne, a także inne instytucje finansowe, nie tylko banki. Formalnie każda umowa pożyczkowa na kwotę przekraczającą 500 złotych musi być zawarta w formie pisemnej. Ustalając warunki pożyczki, również określamy czas i warunki jej spłaty, ale nie musimy określać celu, na który ją bierzemy. Daje to znacznie większą swobodę spożytkowania pozyskanych funduszy.

Wśród różnych rodzajów pożyczek na szczególną uwagę zasługuje pożyczka leasingowa. Jest to specjalny produkt finansowy, łączący w sobie korzyści kredytu i leasingu. Może być udzielona przez instytucję finansową inną niż bank, np. firmę leasingową Santander Consumer Multirent. W przypadku tego produktu finansowego okres finansowania może wynosić od 6 do 96 miesięcy, a także może być spłacany w ratach równych lub balonowych. Pożyczki leasingowej udziela się jednak na konkretny cel - np. zakup maszyn lub pojazdu służbowego.

Co odróżnia je od leasingu?Zarówno kredyt, jak i pożyczka różnią się od leasingu kilkoma cechami. W przypadku pierwszych dwóch produktów wnioskodawca staje się właścicielem przedmiotu, na który pozyskał środki, jednak przedmiot ten staje się zabezpieczeniem dla pożyczonych funduszy. Przy leasingu posiada jedynie prawo użytkowania np. pojazdu, który pozostaje formalnie własnością leasingodawcy. Leasing pozwala jedynie na pozyskanie środków trwałych, a kredyt lub pożyczka gotówkowa może sfinansować np. remont lokalu.

Zanim zdecydujemy się na którąś formę finansowania, poznajmy dokładnie swoje potrzeby i możliwość. Dowiedzmy się także, jakimi warunkami obwarowane są poszczególne oferty, aby jak najlepiej dopasować wybór do swojej sytuacji. W razie wątpliwości warto skontaktować się z doradcą, który pomoże w znalezieniu najkorzystniejszego rozwiązania.