bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 stycznia 2020
  • wyświetleń: 4843

[ZDJĘCIA] W trakcie nabożeństwa podsumowano renowację świątyni

Za zakończenie prac konserwatorskich przy najstarszej na terenie Bielska-Białej świątyni dziękowano 19 stycznia 2020 r. w XIV-wiecznym kościele pw. św. Stanisława BM.

Dziękczynienie za renowację perełki architektury i posługę 80-letniego kapłana - 19.01.2020 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Podczas Mszy św., której przewodniczył bp Piotr Greger, modlono się w intencji obchodzącego 80. urodziny ks. Antoniego Kulawika, który przez 23 lata był proboszczem starobielskiej świątyni i zainicjował przywracanie świątyni do jej średniowiecznego blasku. W modlitwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu i parlamentu RP, samorządowcy i urzędnicy, konserwatorzy zabytków, projektanci, ofiarodawcy i sponsorzy.

Dzięki pracom konserwatorskim, restauratorskim i robotom budowlanym w zabytkowym kościele uchroniono świątynię przed postępującym niszczeniem. Przywrócono do jej pierwotnego, średniowiecznego kształtu estetycznego. Jednocześnie podczas prac specjaliści odkryli fragmenty barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium.

Dziękczynienie za renowację perełki architektury i posługę 80-letniego kapłana - 19.01.2020
Dziękczynienie za renowację perełki architektury i posługę 80-letniego kapłana - 19.01.2020 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


W homilii bp Piotr Greger zachęcił do dziękczynienia za przestrzeń kościoła i kapłanów, a jednoczenie wskazał, w odniesieniu do odczytanej Ewangelii, jak ważne jest dawanie świadectwa o Chrystusowym Kościele.

- Dziś dziękujemy Panu Bogu za tę starobielską świątynię dedykowaną św. Stanisławowi, biskupowi i męczennikowi, mającą swoje korzenie w XIV wieku. Nasze dziękczynienie kierujemy w stronę Boga, ale także ludzi, dzięki którym dokonano gigantycznej pracy mającej na celu renowację, odnowę tego rozmiarami małego kościoła, ale wielkiego siłą bogatej tradycji i wielowiekowym duchem modlitwy. To jest - bez cienia wątpliwości - perełka architektury naszego miasta i duchowa potęga całej diecezji - podkreślił.

Jednocześnie biskup podziękował w osobistych słowach za kapłańską posługę ks. Antoniego Kulawika, który w przeszłości przygotowywał go do sakramentu bierzmowania w rodzinnej parafii w Mysłowicach.

Dziękczynienie za renowację perełki architektury i posługę 80-letniego kapłana - 19.01.2020
Dziękczynienie za renowację perełki architektury i posługę 80-letniego kapłana - 19.01.2020 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


- Chłopak mający 14-15 lat, któremu zależy na życiu, szuka w tym wieku autorytetów nie na ekranach telewizji, ale w codziennym życiu. Ja miałem to szczęście, że Bóg dał mi wtedy kogoś takiego, jak ksiądz Antoni Kulawik. Księże prałacie, chcę dziś Bogu i Tobie serdecznie podziękować za ten piękny czas historii mojego życia. Jestem przekonany, że masz swoją - wcale niemałą - cegiełkę w budzeniu się u mnie głosu Bożego powołania do kapłaństwa - zwierzył się bp Greger. Chwilę później do życzeń biskupa dołączyli się parafianie i były przewodniczący bielskiej rady miasta Henryk Juszczyk.

Po liturgii biskup wręczył Medale św. Stanisława za szczególną pomoc w dwuletniej realizacji projektu restauracji świątyni. W ten sposób wyróżniono: wiceministra inwestycji i rozwoju Grzegorza Pudę, prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, diecezjalnego konserwatora zabytków i sztuki sakralnej ks. Szymona Tracza, przedstawicieli spółki Davis, małżeństwo samorządowców Izabelę i Jana Kanię, członka rady parafialnej Romana Brzóskę, wieloletniego doradcę prezydenta Bielska-Białej Henryka Juszczyka. Dyplom honorowy Kapituły św. Stanisława otrzymał członek rady ekonomicznej parafii Bogdan Puchalik. Uhonorowano także proboszcza starobielskiej parafii ks. Zygmunta Siemianowskiego.

W wyniku prac usunięto cementowe tynki na świątyni. Przywrócony został we wszystkich wymiarach pierwotny aspekt technologiczny budowy obiektu, polegający na użyciu wapna gaszonego. Zewnętrzna warstwa kościoła została pomalowana specjalną farbą wapienną.

Dzięki inwestycji konserwatorsko-budowlanej wykonane zostały m.in. takie prace jak: izolacja fundamentów kościoła, konserwacja więźby dachowej oraz zabezpieczenie stropu kościoła. Przywrócono średniowieczne tynki na elewacjach zewnętrznych, które zostały niefortunnie pokryte w minionym wieku tynkami cementowymi. Ich obecność stanowiła zagrożenie dla bezcennych polichromii gotyckich i renesansowych zachowanych w prezbiterium i na łuku tęczowym we wnętrzu świątyni.

kościół św. stanisława
fot. Grzegorz Puda Biuro Poselskie


Zabiegi konserwatorskie związane były z projektem „Stare Bielsko - odNowa - prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowym kościele św. Stanisława BM dla utworzenia nowej oferty kulturalnej regionu”. Jego realizacja stała się możliwa dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, wkładu własnego parafii oraz wydatnej pomocy Urzędu Miasta Bielska-Białej. Koszt realizacji projektu wyniósł prawie 2,4 miliony złotych, w tym wkład Funduszy Europejskich ponad 2 mln zł.

Celem głównym projektu było zachowanie i wyeksponowanie wielokulturowego dziedzictwa województwa śląskiego, a także rozwój oferty kulturalnej kościoła.

Gotycki kościół św. Stanisława wybudowano w drugiej połowie XIV w. Został ufundowany przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. To najstarszy obiekt na terenie miasta. W kościele oprócz imponującego, późnogotyckiego tryptyku z początku wieku XVI, przypisywanego Mistrzowi Rodziny Marii, znajdują się m.in. portale z 1380 roku, drzwi z zakrystii do prezbiterium z 1500 r., gotyckie polichromie.

kościół św. stanisława
fot. Grzegorz Puda Biuro Poselskie


Świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego dla miasta Bielska i wsi Bielsko do 1447 r. Wówczas stała się kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Bielsku. W 1953 r. została erygowana parafia św. Stanisława w Starym Bielsku. Od 1992 r. parafia należy do diecezji bielsko-żywieckiej.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.