bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 9 stycznia 2020
  • 12 stycznia 2020
  • wyświetleń: 2625

Elektroniczny system będzie zarządzał ruchem pacjentów szpitala

Do 2022 roku powinna zostać uruchomiona Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna eCareMed. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jest jedną z 11 placówek medycznych w województwie śląskim, które przystąpiły do realizacji tego projektu.

sor szpital wojewódzki
Elektroniczny system będzie zarządzał ruchem pacjentów Szpitala Wojewódzkiego · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej planuje rozszerzyć zakres medycznych e-usług, które umożliwią pacjentom większy kontakt z placówką przy pomocy Internetu.

Platforma eCareMed jest odpowiedzią na zwiększające się zadania w obszarze zdrowia. Będzie realizowała potrzeby pacjentów w zakresie świadczenia elektronicznych usług publicznych, usług telemedycznych, w tym rehabilitacji kardiologicznej i opieki poza szpitalnej. To projekt interdyscyplinarny łączący obszary medycyny, informatyki i zarządzania.

Łukasz Matlakiewicz, dyrektor ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego poinformował, że budowa platformy finansowana jest z unijnych dotacji przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. - Nasza placówka wystąpiła o 7,7 mln złotych dotacji. Całość wydatków związanych z udziałem Szpitala Wojewódzkiego w projekcie wynosi ponad 9 mln. Brakujące fundusze da Województwo Śląskie - wyjaśnił dyrektor.

Za otrzymanie pieniądze Szpital Wojewódzki kupi m.in. komputery, serwery i urządzenia sieciowe. - Podniesiemy jakość, poszerzymy zakres i rozpowszechnimy e-usługi - dodał Łukasz Matlakiewicz. Dyrektor liczy, że umowa na dofinansowanie podpisana zostanie już po pierwszym kwartale tego roku.
Placówka wdroży zintegrowane rozwiązania teleinformatyczne, które będą wspomagać działalność wszystkich podmiotów medycznych biorących udział w kompleksowym procesie diagnozy, leczenia, rehabilitacji i monitorowania stanu pacjenta poza placówkami zdrowotnymi, przy jednoczesnym zapewnieniu narzędzi usprawniających i ułatwiających konsultacje medyczne oraz diagnozowanie w oparciu o pełną dostępność́ elektronicznej dokumentacji medycznej.

W Szpitalu Wojewódzkim zainstalowane mają zostać m.in. elektroniczny system zarządzania ruchem pacjentów, innowacyjny system obiegu dokumentów, a także nowa poczta elektroniczna. Chorzy będą korzystać z mobilnej aplikacji, która pozwoli na bieżący dostęp do dokumentacji medycznej.
Wprowadzony zostanie katalog e-usług, zawierający interaktywne formularze, pozwalające na zdalny kontakt ze Szpitalem Wojewódzkim i ocenę jego działalności.

Koszt uruchomienia Śląskiej Platformy Medycznej eCareMed to ponad 78 mln zł. Dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi ponad 67 mln zł.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.