Wiadomości
- 2 stycznia 2020
- wyświetleń: 6716
To były najważniejsze wydarzenia 2019 roku w Bielsku-Białej
2019 rok obfitował w ważne dla bielszczan wydarzenia. Postanowiliśmy przedstawić najistotniejsze z nich.
Kalendarium najważniejszych naszym zdaniem wydarzeń 2019 roku otwiera podpisanie umowy na rozbudowę ulicy Cieszyńskiej, do którego doszło 4 stycznia. Podpisy pod umową złożyli: prezydent Jarosław Klimaszewski, Arkadiusz Kierkowicz Dyrektor Regionu Południe Eurovia Polska S.A. oraz Andrzej Gruszka Dyrektor Oddziału Kraków Eurovia Polska S.A.
14 stycznia kilkuset bielszczan uczciło pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wśród uczestników spontanicznego wydarzenia na placu Bolesława Chrobrego byli m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik, jego zastępca Przemysław Drabek i poseł Mirosław Suchoń.
Miesiąc później w rzece Wapienica w Mazańcowicach woda zmieniła kolor na srebrzysto-błękitny. Mieszkańcy byli pewni, że doszło do wycieku chemikaliów i powiadomili straż pożarną oraz policję. Okazało się, że substancja była obojętna dla środowiska. Zdjęcia rzeki Wapienicy z połowy lutego były pokazywane we większości ogólnopolskich mediów.
1 kwietnia, po półtorarocznej przewie, na ulice Bielska-Białej wróciły rowery miejskiej. Jednym z pierwszych użytkowników rowerów był prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
Loading...
Pod koniec kwietnia podsumowano kompleksową modernizację Bielskiego Centrum Kultury. Inwestycja o wartości 21 mln złotych została dofinansowana z unijnego budżetu kwotą 13 mln złotych.
24 maja o godzinie 20.30 zabrzmiał pierwszy gwizdek Mistrzostw Świata w piłce nożnej do lat 20 na Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej. Łącznie w Bielsku-Białej rozegrano osiem turniejowych spotkań.
Dwa dni później odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Prawo i Sprawiedliwość ze zdecydowaną przewagą wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego. W Bielsku-Białej sytuacja byłą odwrotna. W naszym mieście najwięcej głosów otrzymała Koalicja Europejska (43,86%). Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 39,89%.
W sierpniu już po raz kolejny Bielsko-Biała znalazło się na mapie najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w Polsce. W naszym mieście zlokalizowana była meta 5. etapu 76. Tour de Pologne. Kolarze wjechali na nią z impetem, a finiszowi wyścigu towarzyszyły ogromne emocje. Ostatecznie zwycięzcą etapu został Luka Mezgec.
Również w sierpniu rozpoczęły się prace przygotowawcze do wyburzenia najwyższych budowli w Bielsku-Białej - nieużytkowanych od kilku lat kominów bielskiej elektrociepłowni.
13 października odbyły się kolejne wybory. Tym razem wybieraliśmy naszych reprezentantów do Sejmu i Senatu. W okręgu bielskim 5 mandatów poselskich zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, trzy mandaty Koalicja Obywatelska, a jeden mandat Sojusz Lewicy Demokratycznej. Jednomandatowe wybory do Senatu zwyciężyła Agnieszka Gorgoń-Komor z Koalicji Obywatelskiej.
W listopadzie doszło do poważnego przetasowania w Radzie Miejskiej w Bielsku-Białej. Radni klubów Platformy Obywatelskiej i Wyborców Jacka Krywulta, a także dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości i jeden radny niezrzeszony, utworzyli nowy klub Rady Miejskiej, który przyjął nazwę "Wspólnie dla Bielska-Białej". Nowy klub ma większość w Radzie.
4 grudnia około godz. 18.30 doszło do wybuchu gazu w trzykondygnacyjnym budynku przy ulicy Leszczynowej w Szczyrku. Eksplozja doszczętnie zniszczyła dom. Gruzowisko stanęło w ogniu i w tym samym czasie rozpoczęła się jedna z największych akcji ratowniczych ostatnich lat. Z pogorzeliska wydobyto ciała czterech osób dorosłych i czwórki dzieci.
W połowie grudnia rozpoczęły się "Święta na Starówce". W tym roku po raz pierwszy trwały aż 10 dni. Impreza odbyła się na trzech placach w Bielsku-Białej: na Rynku, na placu Bolesława Chrobrego i na placu Wojska Polskiego.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.