
Wiadomości
- 1 grudnia 2019
- wyświetleń: 5047
[ZDJĘCIA] Skomplikowana operacja w bielskim Szpitalu Pediatrycznym
W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej wykonano w piątek zabieg artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego kolana. To skomplikowana operacja, której dotąd nie przeprowadzano w dziecięcej placówce medycznej przy ulicy Sobieskiego.

Więzadło krzyżowe przednie to bardzo ważny stabilizator kolana, a jego uszkodzenie nie tylko zaburza prawidłowe funkcjonowanie tego stawu, ale także może doprowadzić do takich patologicznych zmian jak na przykład uszkodzenie łąkotki, uszkodzenie chrząstki czy rozwój wczesnych zmian zwyrodnieniowych.

- Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego to odtworzenie uszkodzonego więzadła przy użyciu tkanek własnych, a dokładniej mówiąc ścięgien, pacjenta. Najczęściej używa się ścięgien mięśni półścięgnistego i smukłego, które pobiera się poprzez wykonanie niewielkiego cięcia w okolicy operowanego stawu kolanowego. Pobrany przeszczep wprowadza się do wcześniej przygotowanych tuneli w kości udowej oraz piszczelowej, a następnie mocuje za pomocą tytanowych oraz biowchłanialnych implantów - wyjaśnia lek. med. Jakub Ptaszkiewicz, specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Dodaje on, że bezpośrednio po zabiegu konieczne jest używanie stabilizatora czyli ortezy i częściowe odciążenie operowanej kończyny. Jednocześnie pacjent zaczyna rehabilitację. Do pełnej aktywności sportowej można wrócić po 6-9 miesiącach od operacji.

- Bardzo cieszy nas fakt, iż zakres oferowanych przez szpital usług medycznych poszerzył się o tak ważny rodzaj zabiegów jak rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego. To bez wątpienia istotny krok na drodze rozwoju naszej placówki - mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.