Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

 • 16 listopada 2019
 • 27 listopada 2019
 • wyświetleń: 2816

Marszałkowski budżet obywatelski: są projekty z Bielska-Białej

Za nami:

Ruszyła pierwsza edycja marszałkowskiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy regionu mogą decydować, które ze zgłoszonych zadań powinny być zrealizowane w 2020 roku. Wśród propozycji znalazły się też takie, które dotyczą Bielska-Białej.

Rozpoczęło się głosowanie w marszałkowskim budżec


- Aktywność mieszkańców i działalność na rzecz lokalnych społeczności to bardzo ważne obszary, które od początku kadencji wspieramy. Zarząd Województwa wdrożył pierwszy w historii województwa śląskiego Marszałkowski Budżet Obywatelski. Dotychczasowe zaangażowanie indywidualnych osób oraz organizacji i jednostek pokazuje, że ta decyzja była oczekiwana. Nasza propozycja spotkała się ze sporym zainteresowaniem co pokazuje liczba proponowanym projektów. Zachęcam wszystkich mieszkańców do głosowania. Możemy w ten sposób wspólnie uczestniczyć w procesie rozwoju województwa zarówno na poziomie lokalnym, jak też regionalnym - zaprasza marszałek Jakub Chełstowski.

W pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest 10 milionów złotych. 2,5 miliona zostanie przeznaczone na zadania z puli wojewódzkiej, a 7,5 miliona na zadania w pulach podregionalnych. Głosowanie odbywa się w dniach 12-30 listopada. Wybierać można spośród 85 projektów.

Wśród nich są m.in. propozycje koncertów, warsztatów, wydarzeń sportowych, działań zapobiegających wykluczeniu społecznemu różnych grup mieszkańców. Oprócz tego do głosowania trafiło kilkanaście propozycji inwestycyjnych - m.in. modernizacji lub rozbudowy infrastruktury wojewódzkich szpitali, szkół, jednostek kulturalnych.

Najwięcej zadań znajduje się w puli wojewódzkiej - o głosy mieszkańców zawalczy 17 projektów. Mieszkańcy będą mogli też wybierać swoich faworytów wśród 14 projektów w podregionie obejmującym powiaty tarnogórski, gliwicki, lubliniecki, miasta Bytom i Gliwice. Tyle samo projektów trafiło na listę dopuszczonych do głosowania, które miałyby być realizowane na rzecz mieszkańców podregionu obejmującego powiat będziński i zawierciański, miasta na prawach powiatu: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Jaworzno. Do dyspozycji tych dwóch podregionów jest po 1 125 000 złotych.

Marszałkowski Budżet Obywatelski cieszył się też dużą popularnością w podregionie obejmującym powiaty częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa. Na listę do głosowania trafiło 12 projektów. Do dyspozycji mieszkańców w tym podregionie będzie 825 tysięcy złotych. Na listę dopuszczonych do głosowania trafiło 8 projektów służących rozwojowi powiatów z podregionu obejmującego powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory (na kwotę blisko 2 mln złotych).

W pozostałych podregionach na listę do głosowania trafiły 3 projekty (podregion z powiatami bielskim, cieszyńskim i żywieckim oraz miastem Bielsko-Biała), 7 projektów (podregion obejmujący powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy) oraz 10 projektów (podregion obejmujący miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze).

Z terenu Bielska-Białej pojawił się projekt "Przygotowanie infrastruktury i wyposażenie Pracowni Aktywnej Edukacji". Polega on na utworzeniu pracowni pozwalających nauczycielom na doświadczenie aktywnego uczenia się w trzech obszarach edukacji: fizyczno-technicznej, humanistyczno-artystycznej i matematyczno-informatycznej. Pracownia ma stać się miejscem organizacji zajęć warsztatowych i otwartych (angażujących także uczniów), umożliwiających nauczycielom wejście w rolę przewodnika i organizatora procesu uczenia się, które opiera się na samodzielnym działaniu podejmowanym przez ucznia. Wyposażenie pracowni powinno zapewniać możliwość szybkiej zmiany aranżacji wnętrza. Szerokie spektrum pomocy dydaktycznych - od zestawów klocków edukacyjnych, poprzez tradycyjne przyrządy laboratoryjne, po zestawy robotyczne i multimedia - pozwoli na zaktywizowanie uczestników zajęć, zmotywowanie do działania oraz zdobycie przez nich konkretnych umiejętności posługiwania się realnymi i wirtualnymi urządzeniami.

Głos można oddać także na konserwację kaplicy zamkowej pod wezwaniem św. Anny w Bielsku-Białej, która jest konieczna ze względu na degradację techniczną, gdyż od wielu dekad jest nieużytkowana z powodu złego stanu zachowania. Przywrócenie jej dawnej świetności pozwoli powiększyć i uatrakcyjnić ofertę Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, szczególnie dla turystyki kulturowej oraz edukacji historycznej. Odnowiona kaplica, w której będą mogły odbywać się wydarzenia religijne, projekty wystawiennicze, koncerty, prelekcje, czy też wydarzenia rekonstrukcyjne, będzie mogła zaspokoić wciąż rosnące potrzeby kulturalne mieszkańców miasta, regionu, a tym samym województwa. Znacząco zwiększy atrakcyjność przestrzeni tkanki miejskiej, wzbogaci szlak turystyczny województwa śląskiego stając się miejscem spotkań.

W Bielsku-Białej może być także realizowany projekt "Cyfrowe Laboratoria Młodych Artystów". Program "Cyfrowe Laboratoria Młodych Artystów" sprzyja rozwojowi zarówno pasji artystycznych jak i kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat poprzez wyposażenie dwóch instytucji kultury Samorządu Województwa Śląskiego w profesjonalny sprzęt i oprogramowanie służące tworzeniu filmów oraz animacji komputerowych, a także komponowaniu i obróbce muzyki. Stworzymy laboratoria poświęcone danej dziedzinie sztuki w następujących lokalizacjach: 1. Laboratorium Animacji Komputerowej - Regionalny Ośrodek Kultury, Bielsko-Biała; 2. Cyfrowe Laboratorium Muzyczne - Filharmonia Śląska, Katowice. Średnia liczebność grupy na zajęciach - do 12 osób.

Głosowanie odbywa się elektronicznie za pośrednictwem strony bo.slaskie.pl. Do udziału w głosowaniu uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego.

Każdy z głosujących ma do dyspozycji 4 punkty - 1 punkt można oddać na zadania zgłoszone w ramach puli wojewódzkiej, a pozostałe 3 punkty na zadania zgłoszone w pulach podregionalnych. Od głosującego zależy, czy odda 3 punkty na jedno zadanie, czy podzieli je na dwa lub trzy zadania. Głosować w pulach podregionalnych można niezależnie od miejsca zamieszkania w województwie śląskim. Podczas jednej sesji przyznaje się punkty na zadania wojewódzkie i podregionalne (po zatwierdzeniu głosów, głosowanie na podstawie tego samego numeru PESEL nie będzie możliwe niezależnie od tego, czy wykorzystało się wszystkie dostępne punkty).

Podczas głosowania będą potrzebne dane osobowe, na podstawie których weryfikowana będzie poprawność głosowania. Informacje dotyczące przetwarzania danych będą zamieszczone w panelu do głosowania. Można się z nimi zapoznać w zakładce na stronie bo.slaskie.pl. W razie problemów podczas głosowania, należy skontaktować się mailowo: budzetobywatelski@slaskie.pl.

Dla osób zainteresowanych lub potrzebujących wsparcia w procesie głosowania, przygotowano mobilne punkty głosowania. W każdym z nich znajduje się sprzęt niezbędny do wzięcia udziału w głosowaniu, a także materiały informacyjne dotyczące zasad głosowania i projektów, wśród których można wybierać.

Mobilne punkty głosowania są zlokalizowane w następujących instytucjach:
 • Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3 a,b,c. Punkt Informacji Turystycznej
 • Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Stajnie Książęce, ul. Basztowa 6 - 8
 • Zamek Piastowski w Raciborzu, ul. Zamkowa 2, Punkt Informacji Turystycznej
 • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. Korfantego 34
 • Teatr Rozrywki w Chorzowie, ul. M. Konopnickiej 1, kasa biletowa
 • Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, punkt kasowy w Łaźni Łańcuszkowej, ul. Wolności 410
 • Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Stalowa 9A
 • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach, ul. Jagiellońska 25, pokój 164
 • Międzywydziałowy Zespół Zadaniowy w Bielsku-Białej, ul. Piastowska 40; pokój 331
 • Międzywydziałowy Zespół Zadaniowy w Częstochowie, ul. Sobieskiego 7; pokój 127

BM / bielsko.info, źródło: Urząd Marszałkowski

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.