bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 maja 2012
  • wyświetleń: 5643

Zamek pod szklanym dachem

Muzeum w Bielsku-Białej ogłosiło przetarg na wykonanie szklanego zadaszenia dziedzińca Zamku Sułkowskich. Prace potrwają do jesieni 2012 roku.

Reklama

Zamek, muzeum, dach
Przeszklony dach przykryje dziedziniec bielskiego zamku. · fot. Projekt Praga


Zamek, muzeum, dach
Przeszklony dach przykryje dziedziniec bielskiego zamku. · fot. Projekt Praga


Dyrekcja muzeum w Bielsku-Białej już kilka lat temu wpadła na pomysł, żeby przy okazji remontu dziedzińca przykryć go przeszklonym dachem. W ten sposób powstanie tam zadaszona przestrzeń, którą będzie można wykorzystać na imprezy i wystawy.

Aby zadaszenie było atrakcyjne architektonicznie, muzeum ogłosiło konkurs, który wygrała koncepcja warszawskiej pracowni Projekt Praga. Zgodnie z nią szklany dach nie będzie się opierać na ścianach zamkowego dziedzińca. Zamiast tego pojawi się tam stalowy ruszt, na którym zostanie położona szklana dwuspadowa tafla.

Pomiędzy poszczególnymi elementami rusztu pojawią się dekoracyjne ażurowe wypełnienia, a konstrukcja umożliwi też regulowanie dopływu światła słonecznego. W rogu dziedzińca zostanie zamontowana przeszklona winda dla niepełnosprawnych.

We wtorek muzeum ogłosiło przetarg na wykonanie zadaszenia i remont elewacji na zamkowym dziedzińcu. Prace potrwają do końca września 2014 roku. Ile będą kosztowały, okaże się po rozstrzygnięciu przetargu.

new / bielsko.info

źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.