Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 listopada 2019
  • wyświetleń: 3557

W bielskim szpitalu rodzi się najwięcej dzieci w województwie

W Szpitalu Wojewódzkim od kilku lat rodzi się najwięcej dzieci w województwie śląskim. Wydział Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach potwierdza, że tak będzie i w 2019 roku.

porodówka
W bielskim szpitalu rodzi się najwięcej dzieci w województwie · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


- Dane szacunkowe za okres od stycznia do czerwca wskazują, że w Szpitalu Wojewódzkim odnotowano największa liczbę urodzeń w skali województwa - informują urzędnicy.

Barbara Sadlik, położna oddziałowa oddziału ginekologiczno-położniczego poinformowała, że w Szpitalu Wojewódzkim w 2015 roku przyjęto 2125 porodów. Rok później - 2243. W 2017 roku na świat przyszło tu 2621 dzieci. W 2018 przyjęto 2658 porodów. - Według najświeższych danych, do 31 października tego roku już urodziło się 2050 dzieci. Miesięcznie mamy średnio około 200 porodów - mówi Barbara Sadlik.

W Szpitalu Wojewódzkim rodzą mieszkanki Bielska-Białej, a także Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego. Zdarzają się sytuacje, że rodzące mamy eskortowane są do szpitala przez policję. W tym roku doszło do kilku takich sytuacji. Ostatnia miała miejsce w połowie października. Policjanci z bielskiej drogówki 40 kilometrów holowali samochód z rodzącą mieszkanką Śląska Cieszyńskiego. W naszej placówce na pacjentkę czekał zespół lekarzy i położnych. Wszystko skończyło się dobrze. Kobieta urodziła zdrowego chłopca.

porodówka
W bielskim szpitalu rodzi się najwięcej dzieci w województwie · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Tak duża liczba porodów to także efekt zaplecza, jakim dysponujemy. Posiadamy trzeci stopień referencyjności, czyli najwyższy ze wszystkich poziom opieki. Wysokiej klasy specjaliści, zajmują się kobietami z ciążami wysokiego ryzyka, w których istnieje duże prawdopodobieństwo urodzenia wcześniaków przed 31 tygodniem ciąży.

W maju zakończono trwającą rok modernizację oddziału patologii noworodka. Przebudowa oraz doposażenie w sprzęt medyczny kosztowały ponad 11 milionów złotych. Do dyspozycji personelu jest 20 stanowisk, w tym osiem intensywnej terapii, sześć opieki ciągłej i sześć opieki pośredniej

Jedno z najmniejszych dzieci, które w ciągu ostatnich kilkunastu lat uratowano w Szpitalu Wojewódzkim, ważyło po przyjściu na świat 480 gramów.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.