bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 października 2019
  • wyświetleń: 4792

Bielski szpital uratował życie wielu wcześniakom

Od początku roku na oddziale patologii noworodka w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej pomocy udzielono 227 małym pacjentom, w tym wielu wcześniakom. Najmniejsze dzieci ważyły po urodzeniu zaledwie kilkaset gramów. O ich życie i zdrowie dba wysokiej klasy zespół specjalistów, którzy do dyspozycji mają najnowocześniejszy sprzęt.

oddział noworodkowy, szpital wojewódzki
Bielski szpital uratował życie wielu wcześniakom · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


W maju zakończono trwającą rok modernizację oddziału. Przebudowa oraz doposażenie w sprzęt medyczny kosztowały ponad 11 milionów złotych. Od tego momentu pomocy udzielono 146 noworodkom. - Do dyspozycji mamy 20 stanowisk, w tym osiem intensywnej terapii, sześć opieki ciągłej i sześć opieki pośredniej - wyjaśnia dr n. med. Danuta Zimmer, kierownik oddziału.

Na patologię noworodka w Szpitalu Wojewódzkim trafiają nie tylko najmniejsi pacjenci z Bielska-Białej, ale także okolic. Obecnie pod stałą opieką są m.in. trzy pary bliźniąt, wcześniaków urodzonych w 31 tygodniu, 29 i 34 tygodniu ciąży. Wszystkie przebywają w inkubatorach, wymagają wsparcia oddechowego, otrzymują dotchawiczo surfaktant, antybiotyki i pełne żywienie pozajelitowe. Jest również noworodek z jednostronnym rozszczepem wargi i podniebienia, który pod czujnym okiem personelu już nauczył się samodzielnie jeść, przy pomocy specjalnego smoczka.

Aby pracować na oddziale patologii noworodka trzeba nie tylko specjalistycznej wiedzy, którą w szpitalu dysponują lekarze, położne i pielęgniarki. Potrzebna jest również empatia. - Pod naszą opieką są nie tylko dzieci, ale również rodzice, którzy potrzebują wsparcia i porad. Personel cały czas dba o to, aby panowała przyjazna atmosfera. Posiadamy m.in. wygodne fotele do kangurowania, czyli przytulania sposobem „skóra do skóry - dodaje Danuta Zimmer. Dzięki temu mama i tata mogą z dzieckiem budować silną więź.

Przypomnijmy, że na oddziale patologii noworodka znajduje się 12 kolumn anestezjologicznych, system kardiomonitorów z centralami monitorującymi, 24 inkubatory i 9 respiratorów. Sprzęt kupiono za 7,1 mln złotych, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia. - Sala porodowa znajduje się kilka kroków od naszego oddziału. Zaraz po urodzeniu możemy zapewnić dzieciom niezbędną pomoc. To niezmiernie ważne, bo niektóre ciąże z uwagi na zagrożenie, rozwiązywane są wcześniej. Wówczas szybkie wsparcie jest niezbędne, by noworodek mógł żyć i być zdrowy - podkreśla szefowa oddziału.

W ubiegłym roku na oddział patologii noworodka Szpitala Wojewódzkiego trafiło 260 dzieci. W 2017 - 222. Z roku na rok rośnie liczba małych pacjentów, którzy potrzebują pomocy specjalistów ze szpitala.

ab / bielsko.info, źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.