bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 października 2019
  • wyświetleń: 2605

Potrzeba 11 mln zł na poprawę efektywności energetycznej Szpitala Wojewódzkiego

Szpital Wojewódzki zamierza zmodernizować system energetyczny oraz rozbudować istniejącą elektrownię fotowoltaiczną. Koszt całego projektu opiewa na 11 mln złotych.

Placówka stara się o dofinansowanie przedsięwzięcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja może wynieść nawet do 95 procent wartości projektu. Na pozostałe 5 procent szpital zamierza zaciągnąć preferencyjna pożyczkę w NOŚiGW. - Realizacja inwestycji ma przynieść rocznie oszczędności rzędu 500 tysięcy złotych - wyjaśnia Łukasz Matlakiewicz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych szpitala.

Modernizacja ogrzewania polegać będzie na zastąpieniu systemu opartego o parę na inny, bazujący na gorącej wodzie.

Szpital Wojewódzki posiada elektrownię fotowoltaic
Szpital Wojewódzki posiada elektrownię fotowoltaiczną o mocy 400 kW · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Szpital Wojewódzki posiada elektrownię fotowoltaiczną o mocy 400 kW. W planach jest budowa kolejnej, mniejszej, o wydajności 280 kW. Całość energii zostanie zagospodarowana na potrzeby placówki, w tym na zasilanie rozbudowywanego systemu klimatyzacji. Obecnie klimatyzacja zamontowana jest na oddziale patologii noworodka oraz na SOR-ze.

Po otrzymaniu dotacji i zamontowaniu dodatkowych paneli elektrownia słoneczna Szpitala Wojewódzkiego dysponować będzie mocą 680 kW.

Przypomnijmy, że w 2017 roku placówka zakończyła wartą około 7,1 mln zł inwestycję poprawiającą efektywność energetyczną. Projekt obejmował budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 400 kW. Według szacunków energia słoneczna zaspokaja obecnie ponad 10 % całego zapotrzebowania energetycznego szpitala.

BM / bielsko.info, źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.