Wiadomości

  • 12 października 2019
  • wyświetleń: 3166

Miasto zainstaluje słupki, które pokażą stężenie pyłów

W celu poszerzenia monitoringu zanieczyszczeń emitowanych do powietrza atmosferycznego Urząd Miejski zlecił zainstalowanie 30 nowoczesnych czujników na terenie Bielsku-Białej. Są to Eko-Słupki (20 sztuk) montowane w przestrzeni miasta oraz czujniki firmy SYNGEOS (10 sztuk) montowane na budynkach szkół i przedszkoli. Czujniki te zastąpią poprzednią aparaturę pomiarową. Pracujące do tej pory urządzenia zlokalizowane są w centrum i nie uwzględniają emisji z pozostałych terenów miasta.

czujnik powietrza
eko-słupek przy górnej stacji Kolei Linowej "Szyndzielnia" · fot. UM Bielsko-Biała


Eko-Słupek służy do sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła LED. Przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza na podstawie bieżących, możliwych do zdefiniowania pomiarów stężenia pyłów zawieszonych (PM 1, PM 2.5, PM 10), jak również innych zanieczyszczeń, takich jak: dwutlenek siarki (SO2), ozon (O3), formaldehydy, w zależności od modelu zainstalowanego w danej lokalizacji. Urządzenie wykorzystuje nowoczesne technologie cyfrowe, oparte o mikrokontrolery i aplikacje mobilne, w połączeniu z najnowszymi osiągnięciami w technice sensorowej.

Eko-Słupki z poszczególnych lokalizacji na terenie miasta podłączone zostaną do Miejskiej Sieci Szerokopasmowej Miasta Bielsko-Biała w celu przesyłania szczegółowych danych pomiarowych do głównego centrum zarządzania, gdzie poprzez dedykowaną aplikację - panel administracyjny - dane te mogą być na bieżąco wyświetlane oraz gromadzone i wykorzystane do analizy zanieczyszczeń na wybranym obszarze miasta. Służby miejskie uzyskają również dostęp do danych pomiarowych za pośrednictwem aplikacji mobilnej, co pozwoli na odczytywanie ich w trybie rzeczywistym i umożliwi skuteczne reagowanie na zanieczyszczanie środowiska poprzez szybszą eliminację źródeł zanieczyszczeń.

czujnik powietrza
czujnik firmy Syngeos · fot. UM Bielsko-Biała


Eko-Słupki posiadają na obudowie kod QR, który po zeskanowaniu telefonem komórkowym kieruje do aplikacji mobilnej. Za jej pomocą użytkownik może odczytywać aktualne dane pomiarowe.

Eko-słupki są już sukcesywnie instalowane w różnych częściach miasta. Obecnie przygotowanych jest 15 lokalizacji, pozostałych 5 będzie wyznaczonych w trakcie trwania sezonu grzewczego.

Sensory firmy SYNGEOS służą do pobierania, przetwarzania, analizowania i wizualizacji danych jakości powietrza. Dotyczą następujących danych pomiarowych: temperatura powietrza wyrażona w stopniach Celsjusza, wilgotność, ciśnienie oraz stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Czujniki te będą zainstalowane do 15 listopada 2019r. W najbliższej przyszłości informacja z pomiarów sensorów SYNGEOS będzie dostępna na platformie internetowej pod adresem: http://www.syngeos.pl.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj