bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 7 października 2019
  • wyświetleń: 1452

Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie graniczne?

Materiał partnera:

Jeżeli wyruszasz w zagraniczną podróż, musisz dopełnić wielu formalności. Nie chodzi wyłącznie o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, ale również o kwestie związane z ubezpieczeniem auta. Sprawdź, w jakich sytuacjach będziesz potrzebować ubezpieczenia granicznego.

Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie graniczne?


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczenie OC zakupione w Polsce jest akceptowane w wielu krajach europejskich. Nie dotyczy to jednak wszystkich państw - w niektórych wymagana jest tzw. Zielona Karta.

Co to jest Zielona Karta?Zielona Karta to dokument, który potwierdza fakt ubezpieczenia konkretnego samochodu. Wymagany jest w kilku krajach europejskich, takich jak np. Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Macedonia, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Jej cechą charakterystyczną jest identyczny wzór obowiązujący we wszystkich wyżej wymienionych krajach. Wydawana jest w języku narodowym kraju, w którym działa towarzystwo ubezpieczeniowe oraz w języku angielskim / francuskim.

Zielona Karta bardzo często wydawana jest do ubezpieczenia OC za darmo. Dlatego przed podróżą należy zgłosić się do ubezpieczyciela.

Czym jest ubezpieczenie graniczne?Zielona Karta zwykle nie jest wydawana „od ręki” - trzeba na nią poczekać. Czasami jednak zdarza się, że opcja wyjazdu pojawia się nagle. W takiej sytuacji nie ma potrzeby rezygnacji z podróży. Zieloną Kartę zastępuje tzw. ubezpieczenie graniczne.

- Ubezpieczenie graniczne można wykupić na okres 15 lub 30 dni. Jeśli pobyt za granicą jest dłuższy, wówczas wystarczy przedłużyć istniejącą już polisę o kolejny okres - wyjaśnia przedstawiciel serwisu kalkulatorubezpieczen.net.pl. Dzięki temu kierowca nie naraża się na ryzyko pokrycia kosztów szkody, gdy spowoduje ją poza granicami Polski.

Taka polisa często wykupywana jest podczas podróży do Chorwacji. Chociaż w tym kraju obowiązuje standardowe OC, wielu turystów zapomina o konieczności przekroczenia granicy Bośni i Hercegowiny - tam natomiast wymagana jest Zielona Karta. Jej brak wcale uniemożliwia podróży - można właśnie wykupić ubezpieczenie graniczne.

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?O ile Zielona Karta wydawana jest bezpłatnie, o tyle za ubezpieczenie graniczne trzeba zapłacić. Trudno jednoznacznie wskazać konkretną kwotę, ponieważ zależy ona od kraju docelowego oraz czasu jej trwania. Średni koszt oscyluje w granicach kilkudziesięciu euro.